K poprasku kolem letošního sčítání lidu se už připojil kdekdo a zazněly také úvahy, zda není v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Podle zákona z roku 1999 „o sčítání lidu, domů a bytů“ toho máme o sobě sdělit opravdu dost: 26 osobních údajů, 18 o vlastním bytu a 12 o svém domě, včetně třeba umístění koupelny a druhu záchodu. V porovnání s totalitním sčítáním se tedy rozsah požadovaných údajů příliš nezměnil. Jediný pokrok je v tom, že úředníci už vědí, že nemohou občany honit jen obyčejnou vyhláškou, takže zákon stanovuje povinnosti opravdu detailně (až po zmíněnou koupelnu a záchod).To vše je ale přitom pouhá špička byrokratického ledovce. Zcela stranou pozornosti vyzvídá stát tak ohromné množství údajů, že sčítání lidu je proti tomu nevinný špás.

Nahlaste roční snášku

Každý rok Český statistický úřad stanovuje - podle zákona č. 89/1995 Sb. - „Program statistických zjišťování“. V letošním roce se na nás takto sesype 120 dotazníků, výkazů a hlášení. Vedle toho existují ještě statistiky jednotlivých rezortů, což představuje dalších 159 šetření. Reálné číslo je ještě vyšší, protože některé dotazníky se vyplňují pololetně, jiné čtvrtletně a některé měsíčně. Můžeme se jen dohadovat, co pak úřady se získanými údaji dělají, kolik z nich zneužijí k odůvodnění úředně stanovovaných cen a regulaci trhu. U některých dotazníků se nelze ubránit dojmu, že nebudou využity vůbec nikdy a že jejich hlavním smyslem je zdůraznění důležitosti úředníka. Tak…

07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte