Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Ani kuře nazmar

K poprasku kolem letošního sčítání lidu se už připojil kdekdo a zazněly také úvahy, zda není v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Podle zákona z roku 1999 „o sčítání lidu, domů a bytů“ toho máme o sobě sdělit opravdu dost: 26 osobních údajů, 18 o vlastním bytu a 12 o svém domě, včetně třeba umístění koupelny a druhu záchodu. V porovnání s totalitním sčítáním se tedy rozsah požadovaných údajů příliš nezměnil. Jediný pokrok je v tom, že úředníci už vědí, že nemohou občany honit jen obyčejnou vyhláškou, takže zákon stanovuje povinnosti opravdu detailně (až po zmíněnou koupelnu a záchod).To vše je ale přitom pouhá špička byrokratického ledovce. Zcela stranou pozornosti vyzvídá stát tak ohromné množství údajů, že sčítání lidu je proti tomu nevinný špás.

Nahlaste roční snášku

Každý rok Český statistický úřad stanovuje - podle zákona č. 89/1995 Sb. - „Program statistických zjišťování“. V letošním roce se na nás takto sesype 120 dotazníků, výkazů a hlášení. Vedle toho existují ještě statistiky jednotlivých rezortů, což představuje dalších 159 šetření. Reálné číslo je ještě vyšší, protože některé dotazníky se vyplňují pololetně, jiné čtvrtletně a některé měsíčně. Můžeme se jen dohadovat, co pak úřady se získanými údaji dělají, kolik z nich zneužijí k odůvodnění úředně stanovovaných cen a regulaci trhu. U některých dotazníků se nelze ubránit dojmu, že nebudou využity vůbec nikdy a že jejich hlavním smyslem je zdůraznění důležitosti úředníka. Tak…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte