Předminulý víkend se na pražském Barrandově opět sešli čeští vyznavači ekologického zemědělství. Tradiční podzimní biojarmark přitáhl na zahradu bývalé restaurace Terasy zhruba tisícovku lidí. Při procházce mezi publikem mohlo sice leckoho napadnout, že zastánci biopotravin tvoří v České republice dodnes svéráznou komunitu odtrženou od zbytku populace, podrobnější pohled na pulty českých obchodů a zvyky zdejších domácností ale naznačuje spíše opak. Trh s biopotravinami patří v posledních letech v České republice, podobně jako v celé západní Evropě, k nejrychleji se rozvíjejícím oblastem.

Hippie, nemoc a byznys

První nesmělé pokusy o prosazení šetrnějších metod produkce potravin se v Evropě objevily koncem šedesátých let. Souvisely pochopitelně s hnutím hippies - především s jejich kritikou blahobytného konzumu a touhou po „návratu k přírodě“. Opravdový průlom mezi masové spotřebitele sice nastal až o patnáct let později, ale i on vlastně volně souvisí s tehdy už bývalými „máničkami“, které se mezitím posunuly do pozic střední třídy. Bývalí rebelové totiž zůstali věrni alespoň některým ideálům z mládí a už koncem osmdesátých let rozvinuli v Evropě skromnou síť obchodů nabízejících šetrně „vyrobené“ potraviny. Díky tomu byli o pět let později skvěle připraveni na zásadní spotřebitelskou změnu. Ta přišla v patách za prvními zprávami o vražedných důsledcích tradičního „průmyslového“ zemědělství. Dnes už to ví každý: ve snaze o co nejlevnější výrobek…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

kontra-1 (kopie)
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 392

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte