Máte doma loď? Podle nové vyhlášky si můžete podat žádost o státní podporu k provozování námořní plavby. Budete ale asi potřebovat známé na ministerstvu dopravy, protože na podporu není nárok. Jestliže žádost doložíte ekonomickým rozborem svého záměru a pokud se příslušnému úředníkovi zalíbí, vláda vám může uhradit až 70 procent nákladů. I to je jeden z výsledků loňské legislativní smrště, která obnáší neuvěřitelných 505 nových zákonů, nařízení a vyhlášek - od přepravních řádů pro nákladní dopravu železniční (č. 1/2000 Sbírky zákonů) přes změnu Ústavy až po podporu mimoprodukčních funkcí zemědělství (č. 505/2000 Sb.). Obecně známé lapsy naší legislativy ale tentokrát nechme stranou a podívejme se do šedé zóny podivných, stěží pochopitelných předpisů, které vznikly na českých úřadech.

113 výjimek

Leckomu to může znít překvapivě, ale rok 2000 můžeme označit především za rok námořní legislativy. Náš vnitrozemský stát loni přijal zákon o námořní plavbě a dnes už k němu máme osm prováděcích předpisů. Tak například nová vyhláška o poplachové činnosti na našich obchodních lodích podává námořníkům podrobný návod, jak provádět pravidelné cvičné poplachy „Muž přes palubu“: do moře se má vhodit „trojrozměrná figurina“ a po splnění asi desítky bodů vše končí vyhodnocením poplachu. Za naše peníze vcelku dobře promyšleno a sepsáno. Mezi další novinky patří dvouměsíční odstupné, jež se přiznává námořníkům nad rámec zákoníku práce. Na něj ale vzniká nárok jen…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte