„Irský problém“ Evropské unie se po summitu v Göteborgu dostal do patové situace. Odpověď na otázku, jak dál s ratifikací smlouvy z Nice, v Irsku patnáctka nenašla. Pouze si slíbila, že ji vyhledá do konce roku. Předseda Evropské komise Romano Prodi se poté v Dublinu nechal slyšet, že k přijetí až pěti zemí není kompromis z Francie nutný. Francouzi a spolu s nimi Němci okamžitě přešli do protiútoku a jednoznačně odmítli, že by rozšíření bylo možné, aniž by smlouva z Nice nevstoupila v platnost. Nejnovější mediální hvězda Evropy, irský premiér Bertie Ahern, mezitím prohlásil, že uspořádá nové referendum, ale až po volbách, které proběhnou příští rok. Pokud je ovšem vyhrají strany současné vládní koalice, jejichž popularita nepřetržitě klesá. Přesto je irské „ne“ smlouvě z Nice dobrá zpráva. Evropskou politickou elitu totiž pomůže vrátit do reálného světa občanů a jejich přání i obav, kterému se začala mílovými kroky vzdalovat.

Nevděční Irové? Proč ne

První reakce na výsledek referenda (54 procent proti smlouvě, 17 procent pro) byly takřka totožné. Jak to, že se občané země, která z bruselské kasy získala pětinásobek toho, co do ní dala, a dnes je i díky unijním dotacím nejrychleji rostoucí evropskou ekonomikou, postavili proti zájmům klubu? Vždyť 86 procent Irů tvrdí, že jejich stát z členství v EU profituje, oproti 46 procentům spokojených občanů v průměru Unie! Předně, k referendu se dostavila necelá třetina irských voličů, z nichž drtivou…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1238

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte