Když režisérka Věra Chytilová ukázala ve své Hře o jablko českým mužům, jak probíhá porod, způsobila většině z nich kruté bolení břicha. Vypadalo to opravdu děsivě: bílé chladné stěny, hluk, ostré světlo, lékaři ve sterilních rouškách třímající v rukou leskle strašlivé nástroje, úpící rodičky narážející do sebe v nehostinných chodbách - a na konci všeho křičící děti, vítané na svět neurvalým plesknutím obrovské dospělé dlaně. Film je třicet let starý, ale věrně zachycená atmosféra se v mnoha zdejších porodnicích za tu dobu příliš nezměnila. Matky i doktoři v řadě civilizovaných zemí se přitom už dlouho těší zjištěním, že děti lze většinou porodit bez stresu a lékařských „zákroků“. Do Čech se zpráva, že porod není nemoc, donesla už počátkem devadesátých let. Bylo však třeba dlouhého tlaku poučených matek, aby se prolomila doktorská nechuť opustit vyježděné koleje. Takže fenomén známý pod jménem „přirozený porod“ začíná do agendy tuzemských porodníků zvolna pronikat až teď. Jak ten zázrak vlastně vypadá a kdo má dnes možnost ho prožívat?

Děti, máte sestřičku

Na opačném konci spektra než hrdinky zmíněné Hry o jablko se nedávno ocitli například rodiče dnes tříměsíční Anežky Pluhařové ze středočeské Kosoře. Jejich dcera se narodila doma. Nešlo přitom o nedopatření, nýbrž o vědomý akt. Třicetiletá středoškolská učitelka Pavla Pluhařová a její o rok starší manžel, architekt Leoš, patří k lidem, kteří věří tomu, že porod není nemoc, a pokud probíhá…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

Martin Kontra
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 392

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte