Sice si to už málokdo pamatuje, ale je to tak: koncem minulého roku svolali jinak přísně tajnůstkářští severomoravští policisté mimořádnou tiskovku. „Zasadili jsme těžký úder distributorům pirátských kompaktních disků, kterým bylo zabaveno přes deset tisíc vypálených cédéček,“ dozvěděla se z první ruky přítomná novinářská obec. Obvinění „piráti“ Svatopluk Schwarzer (55) a Jozef Horváth (44) pak vánoční svátky a příchod nového tisíciletí strávili ve vazbě. Po dvouměsíčním pobytu za mřížemi ale přišel posudek od Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) s jasným výsledkem: Všechny zabavené kompakty jsou originály. Dvojice sběratelů se vrátila domů a policie zaujala polohu mrtvého brouka. „Nic vám k tomu neřeknu, mám pro to své důvody,“ odráží dnes telefonáty vyšetřovatel Vlastimil Kosiec, který po zátahu pózoval fotografům před hromadou zabavených disků.

Tluče mi srdce

Po listopadovém zátahu policie skončilo ve vazbě celkem pět lidí, mimo Horvátha, Schwarzera a jeho manželky pak ještě Bohuslav Fanta a Marek Witosz. Všechny spojovala jejich záliba v metalové hudbě. U posledního jmenovaného policie našla i několik kusů kopírovaných nahrávek. „S Witoszem jsme se seznámili až po propuštění z vazby, předtím jsme se vídali jen na burzách,“ říká Jozef Horváth. Policie však pětici kvalifikovala jako organizovanou skupinu. Pan Schwarzer je fandou rockové a metalové hudby už desítky let a na českém trhu nedostupné žánry si nechává posílat z celého…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte