Na letošním veletrhu Invex v Brně se dostali do sporu dva pozoruhodní soupeři: předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus a ředitel společnosti Microsoft pro střední a východní Evropu Jan Mühlfeit. Před publikem tvořeným hlavně řediteli českých počítačových firem se zabývali otázkou: Co to je takzvaná nová ekonomika? A existuje vůbec? Mění počítače, telekomunikace a internet nějakým způsobem dosud platné ekonomické zákony, anebo je to jen další technická inovace v řadě? Jejich učeným hádáním možná započala užitečná širší diskuse na toto téma, jak tomu nasvědčují články Miroslava Singera a Mojmíra Hampla (Respekt č. 48, resp. 50/2000). Singer se přiklání k technooptimistickému stanovisku, Hampl naopak rozvíjí Klausovy argumenty a jde ještě dál, zejména svou krajně liberální obhajobou přirozených monopolů. To je zajímavý námět, ale s problematikou nové ekonomiky souvisí jen volně. Držme se raději podstaty věci a vyjděme přitom z původní brněnské diskuse.

Skeptik a optimista

Václav Klaus překvapil jak svého protihráče, tak publikum; pronesl dlouhou, pečlivě připravenou přednášku, která je zatím nejkvalifikovanější polemikou se stoupenci nové ekonomiky u nás.Zhruba řekl toto: počítače a informační technologie jsou užitečnou pomůckou, ale nemění podstatu ekonomických zákonů, ta zůstává po léta stejná. Nejsou přelomem, jen…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte