Třemi ranami do hlavy zahynul v sobotu 15. ledna v hale bělehradského hotelu Intercontinental Željko Ražnatovič, zvaný Arkan. Odešel člověk, jehož jméno se stalo synonymem hrůzy a strachu pro jedny a symbolem národního hrdiny pro druhé. Odešel poslední z velkých bossů srbského podsvětí počátku 90. let, doby největšího rozmachu kultu gangsterů, stylizujících se do podoby novodobých junáků ohroženého srbství. Zanechal po sobě tři ženy a devět dětí, z nichž nejstarší, pětadvacetiletý syn, často navštěvuje Česko. Nejpopulárnější postava srbské školní mládeže skončila tak, jak žila. Arkanův konec nepřekvapil nikoho. Seznam jeho nepřátel je dlouhý. Jeho jednotky masakrovaly Chorvaty, Bosňáky i Albánce. Pořádný důvod ho zabít mělo i mnoho Srbů: dezertérů, pro něž se rozsudek od Arkanova trestního praporu většinou rovnal trestu smrti. Za svou dlouhou a úspěšnou zločineckou kariéru si nadělal hodně protivníků i mezi kriminálníky. Nepravděpodobná není ani teorie, podle které nechal Arkana odstranit Miloševič. Arkan toho prostě věděl příliš, a mohl vyjednávat s Haagem o pardonu odměnou za poskytnutí důkazů proti Miloševičovi. Navíc nebyly jejich vztahy už dlouhou dobu ideální. Arkanovy obchodní zájmy se křížily se zájmy Miloševičova syna Marka.

Tresty a útěky

Arkanův příběh je poučnou sondou do kořenů jugoslávské krize. Narodil se v roce 1952 ve Slovinsku, v privilegované rodině leteckého důstojníka původem z Černé Hory. Jako nezvládnutelné dítě nastoupil…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte