Od prvního ledna se zdejším úředníkům vrátilo do ruky něco, co nepoznali od pádu totality: možnost sekýrovat náhodně vybrané lidi a ztrpčovat jim život, i když nic neprovedli. Tuto hůl jim vtiskl do ruky zákon o pobytu cizinců v České republice. Od první chvíle je jasné, že zákonodárci schválili neuvěřitelný paskvil: v praxi zatím přinesl jen ucpané hraniční přechody, jedenáct oficiálních protestů českým ambasadorům a spoustu zbytečného ponížení a vzteku. Přitom poslanci ani cizinecká policie neumějí vysvětlit, čemu má jeho nejkontroverznější institut - tzv. hraniční průvodka, náhodně vyžadovaná od nesympatických či chudě vyhlížejících návštěvníků - vlastně pomoci.

Osm dní

Pokud chceme vstoupit do Evropské unie, nezbývá nám než sladit naši vízovou politiku s legislativou členských států. A ty mají se zeměmi bývalého Sovětského svazu vesměs zavedena víza. „Musí to být hotovo v okamžiku vstupu. My se zatím snažíme řešit situaci jemnějším způsobem, než je zavedení víz,“ řekl k věci koncem minulého roku premiér Miloš Zeman. Jak tento „jemnější způsob“ vypadá, se ukázalo vzápětí. Prvního ledna totiž vstoupil v platnost nový zákon o pobytu cizinců, který jim mimo jiné značně zpřísňuje podmínky pro vstup do naší vlasti. Předložení pasu už nestačí. Policisté na hranicích mohou po každém návštěvníkovi Česka požadovat navíc zdravotní pojištění, zákonem stanovené kapesné a především zlatý hřeb celé proticizácké úpravy - tzv. hraniční průvodku. Ta má úřadům…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte