Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Golany za miliardy dolarů

Druhé kolo izraelsko-syrských jednání (první kolo viz Respekt č. 52/99), které se mělo konat v tichém americkém městečku Shepperdstown, bylo odloženo. Syrský prezident Háfiz Asad dělá ramena. Syřani prý nebudou dále jednat, dokud Izrael neprohlásí, že je ochoten postoupit Golanské výšiny. Izrael však trvá na tom, že osud Golan závisí na hloubce normalizace vztahů se Sýrií a kvalitě bezpečnostních opatření. Nicméně americký prezident Bill Clinton zůstává optimistický. Ví, že Asadovi teď nejde jen o Golany, ale především o přežití jeho zkorumpovaného diktátorského režimu. Syrská ekonomika se blíží debaklu. Sám Asad je jednou nohou v hrobě a chce učinit vše, aby předal svému synu Bašarovi silnější zemi. Toho může dosáhnout jedině tehdy, vsadí-li na mírovou kartu. Návrat výšin, které tvoří pouhá 3 % syrského území, by zahojil uraženou Asadovu pýchu. Co je však důležitější - americké investice by zajistily přežití jeho režimu. Izraelský premiér Ehud Barak sdílí Clintonův optimismus. Zdaleka však není jasné, jak se mu podaří prodat izraelskému voliči mírovou smlouvu, která by znamenala odstoupení Golan.

Není proč spěchat

Přes pauzu v mírových jednáních bitva o Golany v Izraeli již začala. Pro 17 000 golanských osadníků je to bitva o domov. Mírová smlouva by znamenala evakuaci městečka Kacrin, desítky kibuců a vesnic, nemluvě o jedné třetině izraelských vodních zdrojů. Je zajímavé, že…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.