Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Obrazy z venkovského života

Nový film Tomáše Vorla Cesta z města je dílem podstatně zralejším a duševně vyrovnanějším než jeho předchozí bolestínský Kamenný most. Místo neurotika, který balancuje mezi chandrou a křečí, se po pěti letech setkáváme s člověkem, „který našel“, s režisérem a scenáristou, který už netvoří ze svého chaosu zase jen chaos, ale nyní konečně a jasně ví. To „vědění“ není nijak komplikované, je spíš na úrovni ano - ne, dobře - špatně. A o tom „ano“ rozhoduje víc intuice než intelekt. Z rozervance se tedy stal zasvěcenec, znalec spirituálních hodnot, což tu není míněno ani moc ironicky, jako spíš gratulačně, protože osobní celistvost má v konečném lidském součtu přednost - i před uměním.

Staré touhy

K „hotovému názoru“ se často těžko něco dodává. Tak je tomu právě ve filmu Cesta z města, který žádnou interpretaci nebo dovysvětlování nepotřebuje, protože jeho sdělení je přímočaré, jasné, tužkou podtržené. Sladit sebe sama se světem, splynout s přírodou, smýt ze sebe umělou civilizaci, nechat se prorůst kořeny a haluzemi, živit se jejími plody, ohryzávat v přírodní extázi ohořelé poleno… Až na to poslední (což však ve filmu Tomáš Hanák s apetitem provede) jsou to touhy staré a věčné. „Většina přepychových vymožeností je pro život nejen zbytečná, ale navíc brání opravdovému povznesení lidstva“, napsal v roce 1854 patron všech odchodů do lesních samot, americký filozof H. D. Thoreau ve svém Waldenu, který mohl být jedním z Vorlových inspiračních zdrojů. V…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.