Tiráže novější angloamerické beletrie jsou neodolatelné. V románu Operace Shylock (Operation Shylock, A Confession, 1993) vynakládá Philip Roth od prvního do posledního slova veškerou energii, vychytralost a zkušenost autora více než dvaceti beletristických děl na to, aby čtenáře zmátl, znejistěl a (k jeho prospěchu) vodil za nos, jak to v jeho příběhu vlastně je a bylo. Čtenáři originálu stačí mrknout na bibliografickou anotaci v tiráži a hned ví, na čem je. „1. Podvodníci a podvody. Izrael - fikce. 2. Zpravodajské služby - Izrael - fikce. 3. Antisemitismus - fikce,“ dočtete se tam. Českému čtenáři se takového stručného a globálně výstižného poučení, které všechno vybalí předem, naštěstí nedostane. České vydání zato prostě vynechalo klíčový podtitul románu (A Confession neboli doznání, nikoli - v tomto případě - zpověď), a tím podtrhne koberec pod jeho poslední větou: „Toto doznání je v rozporu s pravdou“. Operace Shylock je román neobyčejně silný, s rezonancí daleko širší, než je jeho geografické dějiště.

V třeštícím státě

Vypravěč příběhu, slavný americký spisovatel Philip Roth, se vydá do Izraele, kde chce udělat rozhovor se spisovatelem Aharonem Appelfeldem a sledovat proces s Johnem Demjanjukem, podezřelým, že se jako sadistický dozorce (přezdívaný Ivan Hrozný) dopustil válečných zločinů v koncentračním táboře Treblinka. Rothův odjezd uspíší zpráva, že se v Izraeli pohybuje jeho dvojník a veřejně se za něho vydává. Odtud se příběh rozbíhá…

v04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte