Ukrajina se po rozpadu Sovětského svazu stala pro většinu z nás synonymem mafií a načerno u nás pracujících stavebních dělníků, zemí, která patří k oblasti „Divokého východu“, který neznáme a ani znát nechceme. Článek Nejlepší jsou staří bandité (Respekt č. 31/2000) patří k několika málo výjimkám, nabízí však pouze souhrn povrchních a popisných náhledů a jednostranných citací bez jakéhokoliv komentáře. Proto bych si dovolil připojit k jednotlivým bodům pár následujících poznámek.

Kdo může za korupci

Ukrajina patří k Evropě stále ještě jen zeměpisně. Kdyby autoři článku žili na západ od našich hranic, zřejmě by mezi země, náležející k Evropě pouze zeměpisně, zařadili i Českou republiku. Stačilo by najít pár klientů H-Systému, kampeliček a mnoha dalších, kteří by jim vyprávěli podobné příběhy jako oněch dvacet lvovských rodin.Klanový kapitalismus. Ani autoři, ani dnešní poslanec a bývalý ukrajinský ministr financí nenabízejí recept, jak se s oním „klanově oligarchickým kapitalismem“ vypořádat. Všichni kritici stávajících poměrů, se kterými jsem se na Ukrajině bavil, připustili, že pokud by se dostali na pozici, kterou nyní zastávají ti, co si finančně přilepšují na úkor státní kasy, chovali by se stejně. Připouštím, že pan Suslov je možná výjimkou, nicméně má zkušenost s lidmi, kteří si - ač sami uplácení - o to halasněji stěžují na korupci, mne naučila nevěřit na bílé vrány v…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte