Původně zde před válkou žilo přes osm set lidí, téměř všichni čeští Němci. Poválečné vyhnání seškrtalo počet původních obyvatel na sedm českých nebo smíšených rodin. Ale ještě dříve, než byli němečtí starousedlíci z Řehlovic „odsunuti“, obsadili jejich domy čeští přistěhovalci. Dnes mají Řehlovice o polovinu méně obyvatel než kdysi. Našly se tu však hned dvě ženy, které na bolestnou historii reagují skutečně živě.

Špatné svědomí

Otec Anny Rauerové (65) byl Čech, matka Němka. „Já jsem ale česky neuměla,“ vzpomíná žena na dobu těsně po válce. „Když přišli noví osídlenci a začala jsem chodit do české školy, ničemu jsem nerozuměla. Naštěstí jsem uměla dobře počítat a kreslit. Takže jsem se chytila a pak už to šlo.“ Anna Rauerová vystudovala a dlouhá léta pak pracovala jako učitelka matematiky a výtvarné výchovy. Zorganizovat sraz bývalých spoluobčanů ji napadlo, když pořádala otcovu pozůstalost. „Našla jsem totiž adresy otcových německých přátel i některých mých spolužaček. Když jsem se s nimi v roce 1945 rozcházela, chodily jsme do třetí třídy,“ vysvětluje Anna Rauerová. O srazu se mohli dočíst i lidé, jejichž adresy neměla: „Dala jsem inzerát do Ústeckého posla, novin, které vychází v Mnichově pro lidi odsunuté z Ústecka.“ Poprvé, před pěti lety, přijelo na sedmdesát Němců a z Řehlovic a sedmi přilehlých osad přišlo asi padesát starousedlíků. „Ale nemyslete si, že jsme si padali do náručí,“ říká Anna Rauerová. "Nepoznali jsme se, museli jsme se…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte