Je praktičtější usilovat o to, co právě převládající názor považuje za správné, nebo o to, co je v dané situaci reálné? (Jinými slovy: Jednejme nadále s Miloševičem, ještě nebyly vyčerpány všechny možnosti smíru v Kosovu.) Může být vůbec správné něco, co se zrovna nejeví reálné? (Jinými slovy: Nevměšujme se silou do problémů Balkánu, když jim stejně nerozumíme.) Platí v Evropě levičácká premisa „nevíme, co chceme, ale chceme to hned“? (Jinými slovy: Nebombardujme Jugoslávii, když není vytčen politický cíl celé kampaně.) Český politický realismus, ideový směr, který po loňském bombardování Jugoslávie na podobných otázkách vykrystalizoval, zažívá právě nyní svoji druhou mízu. V jejím rámci Václav Klaus navštívil o posledním červnovém víkendu Evropou ostrakizované Rakousko. Na Evropském fóru ve Wachau pronesl podstatné politické myšlenky.

Do suverenity se vejde vše

„Evropa nyní prožívá chvíli zásadního zpochybnění národních států, vlastně jejich suverenity,“ řekl Václav Klaus v citaci Lidových novin publiku ve Wachau, v němž byl i rakouský kancléř Wolfgang Schüssel. Svá slova dále upřesnil: „Letošní zacházení Evropské unie s Rakouskem, které je jejím členem, loňské zacházení mezinárodní komunity s Jugoslávií, ale i poněkud zvláštní zacházení Evropské unie s aspiranty na její členství ze střední a východní Evropy jsou ze stejného soudku.“ Pravda, členství v EU skutečně vyžaduje rezignaci na značnou část státní suverenity, nálety na Jugoslávii se…

v28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte