Hlasování o volebním zákonu je už minulostí, Senát si odbyl svých patnáct minut slávy a život zákonodárců se vrací do všedních kolejí. Zájem o hlavní aktéry pátečního souboje však neutichá. Senátorům z ČSSD, kteří hlasovali pro volební novelu, děkují oblastní stranické buňky, představitelé ODS a osobní poklonu jim na klub přišel složit i předseda Miloš Zeman. „Zato vy si nezasloužíte, abych vám někdy podal ruku,“ řekl při té příležitosti premiér rebelům, kteří přes všechny výhrůžky vytrvali u svého odmítavého názoru.

Doktor, ne stratég

Jednou z nejznámějších postav v senátorském sboru je dnes bezesporu Miroslav Coufal; v posledních deseti dnech skloňovaly jeho jméno všechny deníky. Tento chirurg z Nového Boru je přitom politicky opravdu barvitá figura. Po předlistopadovém pobytu v KSČ se na počátku devadesátých let přihlásil nejprve k republikánům. „Tehdy jsem byl dost šílený nacionalista. Nesouhlasil jsem s jakýmkoli vstupem zahraničních investorů do českých podniků. To už je ale pryč.“ Proč se nakonec přidal k sociálním demokratům? „Odejít z KSČ a vstoupit například do ODS mi přišlo jako příliš velký skok.“ Coufal před čtyřmi lety zprivatizoval se svým kolegou polikliniku, kterou stále ještě splácí. A v komunálních volbách roku 1994 se mu v pravicovém městě podařilo proniknout do zastupitelstva. Tím stratégy v ČSSD zaujal jako vhodný kandidát pro zahajovací souboj o Senát. "Když mi nabídli kandidaturu, řekl jsem jo, protože jsem věděl, že…

v28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2140

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte