Minulou středu vláda projednala jeden ze svých nejdůležitějších materiálů. Zpráva s názvem Národní program přípravy na členství v Evropské unii by měla pro příští dva roky být naším jízdním řádem na cestě do sjednocené Evropy. Přesně definuje, co v kterém roce musíme splnit a kolik nás to bude stát. Během několika týdnů dostane text i EU a dozví se z něj, jak jsme pokročili v přípravě a zda jdeme správným směrem. Národní program se přitom stává aktuálním v době, kdy vůdčí představitelé EU začínají zdárný start procesu rozšíření podmiňovat vznikem „Evropy více kategorií“.

Dobrý obchod

Národní program přináší několik zásadních informací. „V Bruselu jej velice pečlivě porovnají s poslední hodnotící zprávou a zjistí, jak jsme pokročili. Rád bych ale zdůraznil, že drtivou většinu bodů bychom museli plnit i bez ambice stát se členy EU,“ říká vrchní ředitel sekce evropské integrace ministerstva zahraničních věcí Petr Kubernát. Podle šéfa rezortu Jana Kavana je zpráva natolik důkladně zpracována, že nám pomůže v lepším hodnocení Evropskou komisí. Zároveň ale Kavan přiznává „závažné problémy například v plnění kapitoly o migraci, hraniční kontrole, policejní spolupráci včetně organizovaného zločinu“. V souvislosti s Evropskou unií se dnes ale více hovoří o volném pohybu pracovních sil, „Schengenu“ a možnosti prodávat nemovitosti a půdu Evropanům. Schengenské dohody stanovily, že uvnitř Unie mezi členskými státy téměř neexistují hranice. Na přechodech…

v24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2099

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte