Jev v našich městech čím dál běžnější: radikálové pochodují po ulicích, skandují svá hesla, někdy ničí, co jim přijde pod ruku. Budí strach. Ochránit nás před nimi má policie. Poslední střety se odehrály prvního května a také minulou sobotu a neděli. Pořád však není jasné, kdy a proti komu mají pořádkové jednotky zasáhnout.

Výroba nepřátel

V sobotu se povolená propagace marihuany na pražském náměstí Míru zvrhla v nepovolený pochod antifašistů k budově Českého rozhlasu. V neděli zase Mladí komunisté bez povolení brojili na Žižkově proti kapitalismu. V obou případech se s nimi policie dohodla a netloukla je. Podobný průběh měl loňský 1. máj, kdy policisté doprovodili skinheady při jejich pochodu Prahou. Argumentace dohody je srozumitelná: když neofašisté nebo levičáci nikoho neohrožují, nic neničí, tak proč je mlátit? Že budí děs, nestačí. Jiný průběh měl letošní 1. máj: pět set speciálních policistů sevřelo dvě stě demonstrantů, kteří přišli na Střelecký ostrov protestovat proti globalizaci. Policie anarchisty informovala, že jejich shromáždění nebylo povoleno, ale oni se nerozešli a dál četli své projevy. Policie tvrdě zasáhla. Zákrok zdůvodnil ministr vnitra Stanislav Gross: policie nemůže přihlížet porušování zákona. O jaké porušení ale šlo? Mladí lidé nic neničili, nikoho nebili ani neblokovali dopravu - sešli se stranou na vltavském ostrově. Pět dní předem požádali úřady o povolení, to však nebylo včas vyřízeno. Je rozdíl mezi věcmi, jež…

v20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte