V jakém roce bude rozšířena Evropské unie? O kolik zemí? Jsou Češi v čele pelotonu, který míří do Bruselu, nebo až na jeho chvostu? To je pouze hrstka témat, která se stala chlebem vezdejšího tisku. Stačí zalistovat novinami pár měsíců nazpátek. Jakmile se kterýkoli úředník z Bruselu jakkoli spekulativně či v náznaku zmíní o jakémkoli datu, následuje smršť analýz a komentářů: Co tím myslel? Chtěl tím jen cosi naznačit, nebo nás přímo varovat? Jen málokoho přitom zajímá, co vlastně - a hlavně kdo - o případném rozšíření EU rozhoduje. A nejde jen o hierarchii v západní Evropě, kde je třeba rozlišovat mezi silou slov a názorů jednotlivých členů Evropské komise, ministrů Evropské rady a národních vlád. Nejdůležitější otázka spojená s EU dnes může znít i jinak: Má organizace, která je ztělesněním myšlenky bezpečnosti a blahobytu v poválečné Evropě, vůbec šanci přežít současnou vládu levice ve většině členských zemí? Stále více věcí nasvědčuje tomu, že ne tak docela.

Egoismy v Unii

Když Evropské společenství a postkomunistické státy na samém počátku devadesátých let uzavíraly smlouvy o přidružení, všichni zdůrazňovali, že se nejedná o obyčejné ekonomicko-obchodní dohody, ale že jde o projev úsilí o sjednocení kontinentu. Obě strany předpokládaly, že bude pokračovat ekonomická integrace a politická i kulturní spolupráce. Zvláštní místo mělo zaujímat „doučování“ z lidských práv, demokratických institucí a pluralismu. Zdálo se, že podobnou filozofií se…

v16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte