Ideálním vzorem demokracie se stala už před dvěma a půl tisíci lety samospráva v řeckém městě Athény. Všichni občané tehdy rozhodovali o zákonech, daních i kandidátech pro úřady a pro válku. Přímá demokracie athénského typu získává v posledních dvou stoletích a zvláště na konci toho minulého znovu na popularitě jako nejlepší způsob správy věcí veřejných, především na té nižší, místní či krajské úrovni. Také zdejší vláda a parlament se rozhodly reformovat místní správu. Optimisté samozřejmě čekali, že se Česká republika zařadí k světovému trendu a posílí přímou účast občanů na vládě svých obcí a krajů. Hořce se ale zklamali.

Přímá demokracie

Kouzlo přímé demokracie odedávna pěstovali Švýcaři a blízko k němu měly protestantské země severu. Britové zaváděli samosprávy za oceánem a také vládci Francie i Německa pochopili, že jejich monarchiím určitá míra demokracie na místní úrovni prospěje. Lidé ve městech a vesnicích přece vědí lépe než královští úředníci, co potřebují - a když o tom budou také sami rozhodovat, jen se tím posílí jejich loajalita ke státu. Přímou demokracii ovšem Němci, Italové a zpočátku ani Francouzi nezaváděli. Vládci se obávali, že obyčejní venkované a nádeníci by své věci dobře řídit nedokázali. Proto dostali pouze možnost volit své vzdělané zástupce do místních sněmů. Za posledních sto let se ale vzdělanost rozšířila ve všech vrstvách obyvatelstva, a není tedy důvod, proč by lidé na rozhodování o svých věcech potřebovali…

v12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte