Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Diskuse

Je tu lépe než za Dlouhého

Kdybych byl nezasvěceným občanem, po přečtení článku s podtitulem „Ministerstvo průmyslu a obchodu platí své oblíbené podniky z dotací na vědu“ (Neděláte s hliníkem?, Respekt č. 8/2000) bych byl zdrcen. Koncentrovaně je zde v první větě daňovému poplatníku sděleno, že Grégrovo „ministerstvo průmyslu tajně dotuje průmyslové podniky a říká tomu podpora vědy“! Přitom článek tvrdí, že tyto závěry opírá o nálezy kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), provedené na tomto ministerstvu. Pokusím se na malé ploše, kterou mám k dispozici, celou záležitost uvést na pravou míru.

Kritizovat Grégra je vděčné

První, co v článku chybí, je sdělení, že kontrola NKÚ, zaměřená na hospodaření s prostředky státu na podporu výzkumu a vývoje v průmyslu v letech 1997 až 1999, neprokázala, že by MPO poskytlo byť jedinou korunu v rozporu se zákonem! V ČR v současné době už toto není špatný výsledek, stačí se podívat na výsledky kontrol řady jiných institucí. Výtky mají tedy spíše metodický charakter. Používání přítomného času v článku navozuje představu o nepořádcích současného vedení ministerstva. Přitom drtivá většina výtek NKÚ směřovala do období 1997 a dříve, méně už 1998 a jen zcela ojediněle do roku 1999, protože po příchodu na MPO současné vedení provedlo celou řadu organizačních i metodických preventivních opatření k podstatnému zlepšení věcné kontroly řešení i kontroly hospodaření s finančními…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.