Chce-li cestující z Prahy do Berlína použít linkový autobus, musí počítat s tím, že se v německé metropoli octne mezi druhou a třetí hodinou ranní. Koupí-li si raději jízdenku na vlak, který do Berlína jezdí několikrát denně, zaplatí dvojnásobnou cenu. Tento problém má na svědomí současný způsob aplikace několik desítek let starých ustanovení jistého německého zákona.Oč jde? V zásadě o tolik: požádá-li kdokoli o udělení licence na příslušnou živnost, tedy na určité dopravní spojení, bude mu udělena pouze tehdy, jestliže její dosavadní provozovatel proti tomu nemá námitek. Domnívá-li se však tento dosavadní provozovatel, že sám zajišťuje spojení dostatečně, a případně souhlasí s tím, že svou linku vylepší do podoby návrhu žadatele (rozhodne se vlastně sám realizovat projekt svého potenciálního konkurenta), má žadatel prostě smůlu. Tyto dvě věty nejsou výňatkem z nové Kafkovy povídky. Takhle nějak lze shrnout 13. a 14. paragraf německého zákona o osobní dopravě. Přinejmenším v Berlíně.

Až budete v EU…

Současné jediné autobusové spojení Prahy a Berlína zajišťuje konsorcium šesti firem, čtyř německých a dvou českých. Jde o linku do Hamburku, která Berlínem jen projíždí. To sice vysvětluje, že v Berlíně je jen noční zastávka (můžete dojet ve 2.00 nebo v 3.50 ráno), nikoliv však už to, proč mezi těmito metropolemi neexistuje jiný, standardní autobusový spoj. I do mnohem vzdálenějšího Londýna dnes jezdí autobusy každý den, do dalekého Osla je možno…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte