Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Had zakousnutý do vlastního ocasu

Na snímku, který byl vyhlášen za českou žurnalistickou fotografii roku 1998, truchlí romská matka nad smrtí svých dětí, jež se utopily loni v červenci při záplavách v Jarovnicích na východním Slovensku. Je to záběr kompozičně jednoduchý, barevně uměřený a celkově výrazný. V jeho centru stojí řádová sestra; po levé ruce má malou dívku, pravou rukou přidržuje schoulenou a plačící matku. Bolestná trojice je teleobjektivem vydělena ze zdevastovaného a smutečního prostředí. Řádová sestra hledí přímo do objektivu Davida Neffa, autora fotografie. Pohled té ženy je nedůvěřivě zkoumavý. Můžeme jej číst i takto: nechtěl byste toho nechat, nevidíte, co se tu děje?! Jedna z možných interpretací snímku roku tedy směřuje k ambivalenci typické pro věk medializovaných výjevů - událost je zdokumentována, ale její nedílnou součástí je i vnímání tohoto dokumentování, vztah „objektu“ k žurnalistovi. Pohled řádové sestry do Neffova přístroje nesnižuje hodnotu fotografie; na výstavě Czech Press Photo '98, která do 15. ledna probíhá na Staroměstské radnici v Praze, patří k několika světlým výjimkám. Přehlídku dvou stovek vybraných prací ze čtvrtého ročníku této žurnalistické fotosoutěže totiž charakterizují podbízivá líbivost, rozmělněnost, chabá instalace.

Devalvace cen a barev

Struktura soutěže, které se mohou zúčastnit fotografové trvale žijící v České nebo Slovenské republice, kopíruje planetární World Press Photo. Dochází tím k paradoxu, že porota má mezinárodní,…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte