Je asi přirozené, že některé literární látky se stávají obětí nutkavé potřeby dramatizátorů a inscenátorů. Ti, kteří touží vidět své oblíbené hrdiny oživené, vytáhnout je z knižní existence před kameru nebo na prkna a jejich dialogům promlouvat ústy známých herců. Možná si představují, že teprve pak, na plátně nebo v televizi, nastává pro tyto příběhy a děje plnohodnotný život. Film, divadlo i televize potřebují sice stálou infuzi od literatury, ale je to vždy „nebezpečná známost“. Její úspěch totiž nezávisí jenom na tom, jak je kdo do druhého zamilovaný nebo - v horším případě - jak kdo umí flirtovat.

Předminulý týden se obětí jedné takové touhy stala zřejmě vrcholná novela Josefa Škvoreckého Legenda Emöke. Převedena do televizní inscenace (režisér a scenárista Vojtěch Štursa) by mohla sloužit jako dokonalá demonstrace neplatnosti Lomonosovova zákona o zachování energie. Co v ní vlastně zbylo z toho sugestivního faulknerovského Škvoreckého textu, jehož obsah je souzvukem marnosti, pomíjivosti, krachu jedné rozumářské iluze a zároveň tajemství, milosti a pokory? Jako by v televizi prošla lobotomií, po níž z ní zůstal stylizovaný lázeňský románek, v němž se elegicky míjejí dva odlišné temperamenty, neboť se během výletu v lese zcela neshodnou na několika eschatologických problémech. Zbytek byla bakalářská komediální manýra, jíž podlehla i slavná, v televizi nepochopitelně redukovaná závěrečná scéna ve vlakovém kupé.

Tajemná Emöke se v novele vynořuje jako …

07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte