Snad jen nedávná havárie vrtulníku přitáhla domácí pozornost k Bosně a českým vojákům mezinárodních jednotek SFOR. Co vlastně tito vojáci dělají, když v samotné Bosně už přes dva roky vládne klid? A jak fungují pod společným velením NATO? S trochu cynickou nadsázkou by se totiž dalo říci, že kdyby Bosna nebyla, museli bychom ji vymyslet. Nikde jinde v Evropě nenajdeme podmínky, které prověří různé armády při hašení konfliktu současné éry, kdy nejde o světovou jadernou válku, ale o vleklé boje na bázi etnických či náboženských sporů.

Pod britským velením

Český prapor působí pod britským velením. U každé ze čtyř rot je také několik Britů, většinou dělostřeleckých pozorovatelů, kteří mají koordinovat případnou britskou dělostřeleckou podporu našemu praporu. Toto soužití přináší užitek už kvůli zdokonalení v angličtině. Její znalost je zde mnohem lepší než v armádním průměru.

Britové jsou většinou vynikající vojáci se smyslem pro humor. Často se s našimi přátelsky hádají, zda je lepší transportér Warrior, nebo naše bojové vozidlo pěchoty (BVP). Nakonec sami uznávají, že lehké BVP (16 tun) se do bosenských podmínek hodí lépe než těžký Warrior (35 tun). Nicméně transportéry Warrior mají gumové pásy, aby neničily silnice. Čechům je to jedno, a tak klidně jezdí s pásy ocelovými. Pravda, bosenské silnice se už moc zničit nedají. Celkově vzato, naše výzbroj snese srovnání se západní. Vojáci, kteří absolvovali několik mezinárodních cvičení, tvrdí, že…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte