„Chceme moc, abychom ji předali vám občanům,“ hlásalo jedno z hlavních hesel Volební akce Solidarita (AWS). Rozsáhlou decentralizaci státu jako završení transformace slibovalo svým voličům i druhé uskupení pravicové koalice, jež v Polsku vládne od listopadu 1997 - Unie svobody (viz Respekt č. 9/98). Politikové se ale vždy neradi vzdávají moci a plná realizace slibované reformy by znamenala nejradikálnější přestavbu struktury řízení polského státu po druhé světové válce, tedy automatické narušení vlivů mnohých zájmových skupin. Proto také mnozí pozorovatelé pohlíželi na tyto předvolební sliby dnešních vládních stran skepticky. Neprávem. Po sedmi měsících vnitrostranických sporů, bouřlivých pouličních demonstrací a urputné války s levicovou opozicí se prezident Kwasniewski minulý týden definitivně uvolil podepsat nové územněsprávní členění Polska. Buzkovy reformy se tak už za několik měsíců jistě stanou stejně zavedeným termínem jako na počátku 90. let reformy Balcerowiczovy.

V horkých měsících

Blokády silnic, hraničních přechodů, hladovky, vytí sirén, demonstrace před ubytovnami poslanců a před sídlem vlády - podobné formy protestu užívali od předjaří polští občané nespokojení s novým dělením země na vojvodství. Neméně horko bylo v parlamentu. Po nátlaku na poslance z měst, která měla ztratit dosavadní vojvodský statut, se stranická disciplína v AWS i v Unii…

32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte