SZETO WAH (S'-tchu Chua) se narodil v Hongkongu v roce 1931. Povoláním je učitel. V roce 1973 se stal předsedou odborářské organizace hongkongských pedagogů. Po masakru na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989 odsoudil ozbrojený zásah proti studentům, načež byl na nátlak Pekingu vyloučen z čínsko-hongkongské komise pro přípravu nové ústavy budoucí „Zvláštní administrativní oblasti Hongkong“. V letech 1985–91 byl poslancem hongkongského parlamentu (Legco). Byl zvolen i v prvních všeobecných volbách v roce 1995, jejichž výsledky Peking po převzetí moci v Hongkongu anuloval. Je předsedou Aliance na podporu vlasteneckého, demokratického hnutí v Číně, založené roku 1989, a místopředsedou největšího politického uskupení v Hongkongu - Demokratické strany.

Hongkongská ekonomika byla před několika týdny znovu - bez ohledu na letošní předání moci čínským úřadům - vyhodnocena jako nejsvobodnější na světě. Na druhé straně stačila Čína za pár měsíců své vlády provést celou řadu legislativních a exekutivních změn v politickém uspořádání teritoria. Peking se očividně snaží přizpůsobit politický systém Hongkongu k obrazu svému, aniž by se to odrazilo na hongkongském hospodářství. Může se mu to podařit?

Nemůže. Je to jen iluze. Pekingští marxisté sami tvrdí, že politická nadstavba je jen odrazem ekonomické základny, a mezi oběma existuje vztah dialektické rovnováhy. Zapomněli snad na své poučky? Pokud se tedy základna dynamicky…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte