Během tisíciletí, jež počalo stěhováním barbarských národů, překonala Evropa hluboký rozvrat antické civilizace a vybudovala univerzální civilizaci křesťanskou, jejímž základem bylo Boží slovo. Obraz světa, který vytvořil středověk, se posléze roztříštil o nové poznatky a objevy, ale spor o to, jak tuto dobu hodnotit, dodnes neutuchá. Klasicisté, racionalisté a osvícenci všeho druhu hovoří o době temna, zatímco romantiky, symbolisty či krajní konzervativce duch středověku zpravidla přitahuje. Nostalgii po něm najdeme i v projevech některých postkomunistických intelektuálů, znechucených pragmatickým „kramářstvím“. Středověký obraz světa, jak se dochoval v literárních a uměleckých památkách, je pro ně výrazem vysoce zduchovnělé kultury, která vášnivě tíhla k velkému, nadosobnímu myšlení. Kde se vzal a kam se poděl ten podivuhodně jednotný pohled na svět, tolik nepodobný zkušenosti antické či novověké? Skeptik se neubrání podezření, že jde do značné míry o klam obrazu: vždyť ví, že vedle kostela bylo nejdůležitějším místem v každém středověkém městě tržiště.

Velký němý

Už v úvodu ke své knize Nebe, peklo, svět upozorňuje ruský medievalista Aron Gurevič, že středověké literární památky jsou dílem uzoučké intelektuální elity, která nikterak nesplývala s elitou společenskou (u mocných feudálů té doby patřila neznalost písma k dobrému tónu). Přístup ke vzdělání měli téměř výlučně klerikové, kteří byli pevně ideově stmelení a obraz světa i vesmíru…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte