Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Ostravské black and white

Ten mladý muž, který před chvílí na rohu zaprášené ulice ostravské hornické kolonie Na Liščině vystoupil z otlučeného červeného oltcitu, nemůže mít všech pět pohromadě: není Rom, a přesto už čtrnáct dní dobrovolně bydlí s jedenadvaceti romskými rodinami v provizorní dvoupatrové pyramidě ze stavebních buněk, kam její obyvatele vyhnala nedávná velká voda. Není ani Čech, a přesto si usmyslel, že vlastním příkladem přesvědčí domorodce, že spolužití s Romy nemusí patřit do kategorie nočních můr. Třiatřicetiletý indický učitel Vishwanathan Kumar má snad navíc to „nepřizpůsobivé obyvatelstvo“ rád a snaží se mu pomoci.

Hnědá a bílá

Je středa 3. září, teplý podvečer. „Strejdo Kumare, bude dneska angličtina?“ Dvanáctiletý Roman se na Liščině trochu nudí. Ještě před chvílí se proháněl ulicí na skateboardu, jeho zábavu ale ukončil rázný povel jednoho z bílých obyvatel: „Táhni si před svůj barák, nebo ti nakopu prdel.“ Roman je už na něco takového zjevně zvyklý. „Tenhle chlap nám nadává furt,“ krčí rameny chlapec a ani se nerozčiluje. Na svůj věk působí až neobyčejně rozumně. Beze stop charakteristického krátkého přízvuku v hlase vypráví, že ho baví basket a matika, ale až vyroste, určitě půjde na policejní akademii. „Děti, které tady bydlí, jsou mimořádně inteligentní,“ potvrzuje Kumar pozorovatelův dojem. "Přesto některé chodí do zvláštní školy. V pátek s nimi ale půjdeme na testy do školy Přemysla Pittra. Vyjednal jsem s ředitelkou, že by tam mohly…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.