Za léta své zjevné existence se pohled na nemoc AIDS - která vlastně ani „pravou“ nemocí není, nýbrž je možností všech jiných chorob - výrazně proměnil. V USA a v západní Evropě si dnes už jen naštěstí málokdo dovolí o této nemoci mluvit jako o „trestu za prostopášnost“ či jako o „odplatě za zvrácenost a hedonismus“. Řeči o „morální zkaženosti“ osob nakažených AIDS - jimiž zpočátku byli především homosexuálové a narkomani - byly odkázány do politického i lidského suterénu. AIDS je samozřejmě dál hrozivou chorobou, která ročně polyká desetitisíce obětí, přesto se s ní obecně již nespojují tak hororové a děsivé významy jako na jejím počátku, kdy bigotní představa „trestu božího“ se doplňovala s vizí sodomistických orgií, jež tento „teploušský mor“ údajně vyprodukovaly. Zhruba po patnácti letech života s AIDS je vnímání této nemoci mnohem střízlivější a věcnější. Moderní společnost se s ní musela naučit nějakým způsobem koexistovat, což znamená chápat AIDS nikoli jako fatální záležitost, týkající se navíc hlavně těch druhých, tedy jakýchsi „rizikových skupin“, které je nutné izolovat, nýbrž jako aktuální nebezpečí pro všechny, proti němuž je však možné něco podniknout, a pokud se to hned nezdaří, je alespoň nutné naučit se s ním žít - což znamená i zemřít.

Jedna z důležitých rolí v tomto úsilí zbavit AIDS nebezpečné démonologie, učinit z něj prostě fakt „našeho“ světa, patří americké esejistce Susan Sontagové, jedné z ikon západní liberální kultury, jejíž podobu už…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte