Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Téma

Ještě jeden biftek, prosím

Až dosud to se zvířaty bylo jednoduché, dávala nám všechno - zábavu i užitek. To první v zoologických, to druhé v mrazicích boxech každé samoobsluhy. Teď se však do části scénáře vloudila chyba. Stáda britského skotu jsou ohrožena nemocí rozežírající mozek (BSE) a lidstvo se začíná bát smrtelné nákazy. Po čase klidu a pořádku nastává drama.Bude, či nebude britská vláda donucena vybít všechny „své“ krávy, aby uchránila lidstvo před nebezpečím? Tato otázka hýbala na jaře Evropskou unií. Zmasakrovat a spálit jedenáct milionů velkých zvířat není jednoduchý úkol. Střízlivé hlasy odhadují náklady na jeho realizaci na minimálně dvacet miliard dolarů. Politické špičky EU strávily celý květen přemýšlením, kdo to zaplatí a kolik lidí se v Británii zbavené dobytka ocitne najednou bez práce.Událost má ovšem i rozměr týkající se krav. Podle odborníků jim totiž nemoc BSE byla vnucena. Viníkem je člověk, lépe řečeno nepřirozené a kruté podmínky, v jakých donutil hospodářská zvířata žít. Velkochovy, intenzivní zemědělství a hlad po laciných potravinách dovedly „výrobce“ masa k postupům, které připomínají výjevy z nejhorší apokalypsy. Rozpoutaná hrůza přitom v nejrůznějším přestrojení dopadá i zpět na svého strůjce. „Čeho se dopustíme na zvířeti, toho se snadno dopustíme i na člověku,“ píše ve své knize Duše zvířat francouzský spisovatel Jean Prieur, podle něhož byl holocaust jen logickým vyústěním přístupu, který si lidé vyzkoušeli na němé tváři při vivisekci a hromadných chovech.

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2109
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte