Prezident Lukašenko se dosud sice nikdy neprojevil jako zvláštní stoupenec demokracie, nikdy si však také nedovolil ignorovat ji tak otevřeně jako nyní. Je to možná jen logické završení jeho předchozích kroků, ačkoli se vyskytují i hlasy, že jde zkrátka o nervózní reakci Lukašenkovy administrativy na ztrátu kontroly nad náladami běloruské společnosti. Avšak nezávisle na tom, který z těchto úsudků má blíže pravdě, je jisté, že od konce března se ulice Minska v téměř pravidelných týdenních intervalech mění v dějiště bouřlivých demonstrací - největších od roku 1991, kdy Bělorusko vyhlásilo nezávislost.

Na cestě od nezávislosti

Na rozdíl od ostatních národů střední a východní Evropy spadla Bělorusům po rozpadu SSSR nezávislost vlastně do klína. Silná většina obyvatel této země nepociťuje vlastní národní identitu (bělorusky mluví asi 10 % populace), ani se neztotožňuje se svým státem (Bělorusko bylo samostatné jen několik měsíců roku 1918). Běloruští nacionalisté, kteří se po roce 1991 ujali moci, projevili absolutní bezradnost tváří v tvář ekonomickému krachu: ten v této zemi nastal jednak v důsledku pádu plánovitého hospodářství, jednak kvůli náhlému narušení ekonomických vazeb s Ruskem. Navíc jejich pokus o renesanci „běloruskosti“ vyvolal pocit ohrožení mezi výlučně ruskojazyčnou většinou.Z tohoto pohledu sotva může překvapit, že se v prezidentském křesle před dvěma lety ocitl Alexandr Lukašenko, člověk, který rozhodně prosazoval opětnou…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte