Na kraji rozsáhlého lánu ječmene opravují dva muži kombajn. „Ten už dneska asi nepojede,“ říká po chvíli menší šedesátník s cigaretou v ústech. Pro jeho kolegu v červené baseballové čepičce je to nepříjemná zpráva. Další den boje o zrno ztracen a zítra to bude stejné: místo obilí ho čeká mimořádná schůze Sněmovny rozhodující o imunitě republikánského poslance Vika. Nešťastným řidičem porouchaného stroje je totiž Ing. JUDr. Jan Jegla, poslanec Parlamentu a předseda Českomoravské unie středu, jejíž delegáti nedávno pomohli prosadit tolik diskutovaný zákon o důchodovém věku.

"V zahraničí mohu být jako poslanec každou chvíli, a i když manželka má asi trochu jiný názor, příliš mě to tam v létě netáhne. Tady tahle tvrdá práce je pro mě nejlepším odpočinkem po té ponorkové nemoci, která teď v Parlamentu panuje, vysvětluje padesátiletý Jegla, proč už druhý rok tráví svou dovolenou na polích Zemědělského družstva Lipov nedaleko Hodonína. Jeho angažmá ve službách zdejších družstevníků je přitom tak trochu ironií osudu: v 50. letech odmítl politikův otec vstoupit do lipovského JZD a téměř deset let pak navzdory všemožným tlakům hospodařil soukromě. Kádrový škraloup znemožnil mladému Jeglovi studia, takže několik let pracoval na rodinném statku.

Na počátku šedesátých let však otec přece jen do družstva vstoupil, a Jan Jegla začal studovat hned dvě vysoké školy najednou: zemědělství a práva. S půdou ovšem kontakt neztratil: o prázdninách si přivydělával právě na kombajnu.…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte