Ponechá si česká vláda správu přírodních rezervací, anebo je začne pronajímat soukromým firmám? Rozhodnout takovou otázku bude muset v nejbližších dnech ministerstvo životního prostředí. Na počátku byl běžný konflikt ekologů z Moravského krasu s místními starosty a podnikateli. Podnikatelé přišli s nápadem komerčně využít propast Macochu a Punkevní jeskyně, státní ekologové jim to nechtěli povolit. Hašteření v odlehlém regionu se proměnilo v precedentní spor ve chvíli, kdy podnikatelé získali nečekaného přímluvce. V listopadu obdržel ministr životního prostředí František Benda dopis od Václava Klause. Premiér v něm doporučuje vyhovět žádosti Společnosti pro Moravský kras, která má zájem unikátní moravské jeskyně provozovat.

Poplach mezi ekology

Na ekologickém ministerstvu vzbudil dopis zděšení. Svěřit Macochu i s jeskyněmi soukromé firmě by znamenalo rozbít zásady systému státní ochrany přírody. Ekologové nemají nejmenší pochyby o tom, k čemu by to vedlo v případě Moravského krasu: každý podnikatel má zájem především na zisku, a proto bude do jeskyní pouštět co nejvíce návštěvníků, kteří přírodní památku zdevastují. „A na rozdíl od lesa je poškození jeskyň vždy trvalé a nevratné,“ říká ředitel Českého ústavu ochrany prostředí Ivan Dejmal. Dejmalův náměstek Jaroslav Hromas, který má na starosti jeskyně, svého šéfa doplňuje: "Začnou cizince lákat na výpravy do nepřístupných jeskyní a my jim v tom nebudeme moci zabránit. Co nám pak bude platný soud…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte