Osudný spěch Borise Jelcina

Ruské volby byly tvrdou školou demokracie

Téměř s jistotou lze nyní tvrdit, že ruské parlamentní volby z 12.prosince byly mnohem demokratičtější, než by se dalo očekávat. Jako důkaz poslouží jejich výsledek, pro demokraty značně nepříznivý. Je třeba si ovšem uvědomit, že řada voličů se vyslovovala spíše „proti“ bezradnosti a roztříštěnosti demokratů než „pro“ extremistu Žirinovského. Exponenciální vzestup jeho Liberálně demokratické strany (LDS) neznamená masovou podporu Rusů extrémním nacionalistům či fašistům, rozhodně však signalizuje, že síly, jež v Rusku označujeme za demokratické, se dopustily řady osudných chyb. Taktika tří demokratických a reformních bloků (Gajdar, Javlinskij a Sobčak-Popov) se bude muset změnit již v nejbližších dnech, nemá-li se dosud nefunkční vítězství „liberálních demokratů“ proměnit v účinný nástroj likvidace zárodků demokracie i hospodářských reforem.

Reformisté bodují jen v metropolích

Skutečnost, že v Petrohradě, v Moskvě a u ruské diaspory Liberálně demokratická strana nezvítězila, sotva co změní na jejím celkovém úspěchu. Za uvedení však stojí několik čísel. Občané Ruské federace žijící mimo její území volili ve 20% Ruskou volbu (RV - Gajdar), v 18% Jabloko (Javlinskij), 9,5% se rozhodlo pro Komunistickou stranu Ruské federace (KSRF) a 9,3% pro LDS. V Petrohradě získali gajdarovci 23%, „liberální demokraté“ 19,5%, Jabloko 18% a komunisté jen 7%. Reformistům tak úhrnem…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte