Křeče naděje

Zahraniční pomoc SNS nestačí

Podle programu Naděžda (Naděje) je do 23 měst Společenství nezávislých států zasílána potravinová pomoc a léčiva v hodnotě 60 miliónů dolarů. Po pravdě řečeno, není to pomoc, která by odvrátila hrozbu hladu. I jednoduché počty dokládají, že celý program by dokázal jednorázově nasytit 16 miliónů lidí, tedy zhruba Moskvu a okolí. Jde spíše o morální dopad: obyvatelé SNS si mají uvědomit, že jsou součástí světa a svět na ně nezapomíná. Tak by tomu také bylo, kdyby se pomoc beze zbytku dostávala k těm, kteří ji nejvíce potřebují. Ačkoliv úřady v Rusku i jinde v SNS popírají tvrzení, že k adresátům nedochází až 60% potravinové pomoci, zůstává skutečností, že stínová ekonomika a mafie pohlcují značnou část potravin i léků. K řešení situace nepřispělo ani zapojení armády.

Karta národní cti

Když se Američané rozhodli, že spravedlivou distribuci zajistí vlastními silami, nahráli na smeč rostoucímu a sílícímu křídlu „vlasteneckých“ sil. Důchodci a nemocní, jimž je pomoc určena především, by si na americkou preciznost sotva stěžovali, neboť pro ně je nejdůležitější především přežít. Nacionálpatriotům se však bez velké námahy podařilo navodit pocit, že je Rusko ponižováno. Na politické scéně v Rusku i v celém SNS probíhá stále očividnější diferenciace a konfrontace názorů.Zatímco „hnědí“ a „rudí“ nacházejí ve svých politických programech stále nové styčné body, především v populistické demagogii a v…

v09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte