Třetí cesta české ústavy

Budeme mít prezidentský systém?

Práce na české ústavě zatím uvízla na mrtvém bodě. Důvodem je rozdílný postoj vládní koalice a opozice k územnímu členění budoucího českého státu. Základem jakéhokoliv demokratického systému však není rozdělení státu na regiony či samostatné země, ale rovnováha mezi mocí výkonnou, zákonodárnou a soudní. Podívejme se proto na parlamentní debatu o ústavě budoucího českého státu z tohoto úhlu.

Vláda je odpovědna jen parlamentu

V některých důležitých bodech je mezi koalicí a opozicí shoda. Například parlament má napříště vyslovovat nedůvěru vládě jen jako celku - nikoliv jako dosud jen jejím jednotlivým členům - a poslanecký mandát má být neslučitelný s vládní funkcí.Poněkud složitější je otázka vhodnosti jedno či dvoukomorového parlamentu, o níž ani v parlamentní komisi nepanuje plná shoda. Obecně se dá říci, že ve vyspělých demokraciích tradičně převládají parlamenty dvoukomorové. Současný trend, zejména ve státech územně homogenních, však směřuje k existenci jednokomorových sborů, které jsou zárukou zjednodušení zákonodárného procesu.Koncepci dvoukomorového parlamentu obhajuje v komisi České národní rady i poslanec a bývalý ministr Tomáš Ježek (ODA). Jeho představa, že každá z obou komor by schvalovala jiný druh zákonů, je ovšem poněkud nezvyklá a nelogická. V zemích s dvoukomorovými parlamenty totiž poslaneckou sněmovnou obvykle procházejí všechny zákony, zatímco posláním senátu je…

v33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte