Většinový systém proti tradici

Chybí nám „sportovní instinkty“ Britů

„Černá můra nefunkčního parlamentu“ se jmenoval text, kterým jsme před dvěma týdny znovu otevřeli problém našeho volebního systému. Jiří Kabele se v něm pokusil shrnout základní vady poměrného zastoupení, jak je mimo jiné ukázaly i nedávné volby. Článek vyzněl jako zřetelná podpora většinového systému.Přestože názor J.Kabeleho odráží také redakční stanovisko, publikujeme dnes postoj zcela opačný. Domníváme se totiž, že s blížícím se vznikem samostatného českého státu je bezpodmínečně nutné hovořit o základech, na kterých se tento stát usadí. A bude to právě volební systém, co na dlouhou dobu určí charakter budoucího politického života v České republice. Proto je diskuse o kladech a záporech nabízejících se modelů velmi důležitá.red.

Systém dvou stran ve své relativně vyspělé podobě bývá chápan jako produkt „génia Anglosasů“, Salvador di Madriaga jej spojuje dokonce se „sportovními instinkty“ britského lidu. Pokoušet se aplikovat většinový volební systém na naši politickou realitu se zdá být utopické a nedemokratické z těchto důvodů:1. Chybí nám tradice ostrovní (či novosvětské) demokracie. V samotném základu kontinentální tradice, ke které bezpochyby patříme, je obsažena politická různorodost, kterou také podporuje systém poměrného zastoupení. Pokud toto drobení ohrožuje politickou stabilitu systému, lze jej docela úspěšně eliminovat pětiprocentní hranicí pro vstup do…

v27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte