Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

V kováckých odborech chaos

3.5.1991 rozhodli delegáti V.sjezdu největšího odborového svazu KOVO o ustavení samostatné Moravskoslezské republikové výkonné rady. Už tento název určuje její působnost do zatím neexistující samostatné Republiky moravskoslezské.

3.5.1991 rozhodli delegáti V.sjezdu největšího odborového svazu KOVO o ustavení samostatné Moravskoslezské republikové výkonné rady. Už tento název určuje její působnost do zatím neexistující samostatné Republiky moravskoslezské.

Touha zástupců z jižní části Moravy po zřízení vlastní republikové rady byla známa již před sjezdem. Vznikla nespokojenost s údajně špatným fungováním Českomoravské rady. Federální komise pro stanovy preventivně zapracovala existenci třetí samostatné rady do návrhu stanov - jako paragraf 18.

K jeho projednávání došlo až okolo deváté hodiny večer, těsně před koncem schůze. Mluvčí sdružení mandátových obvodů Severomoravského kraje podal protinávrh na zachování Česko- moravské rady. Na to vystoupil mluvčí slovenské části a oznámil, že se slovenští delegáti usnesli o tomto problému nehlasovat. Vzápětí to dva slovenští delegáti zpochybnili. Nastal chaos. Slovenští odboráři požadovali oddělené hlasování a zákaz majorizace, čeští je vyzývali ke společné zodpovědnosti. V tomto zmatku málem zapadl i kompromisní návrh na jednu radu s dvěma podpředsedy. Jeden z jihomoravských delegátů pak připomněl slovenské části moravské hlasy pro Slovenskou odborovou radu na loňském sjezdu, čímž zázračně změnil její odhodlání nehlasovat. Protesty severomoravských delegátů, jejich racionální argumenty a boj za jedinou radu v České republice sledovali delegáti z Čech víceméně bez zájmu.

Nakonec přece došlo k hlasování, v němž nebyl pozměňující návrh…

v19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte