Reklama
 
v01.jpg

1991/1

Koupit vydání
v41.jpg Vydání 19.–26. 12. 1990 v02.jpg Vydání 7.–14. 1. 1991
Kultura
Divadlo za branou II. Bohumír Mráz 1.června 1990 začal v sále Divadelního ústavu zkoušet Otomar Krejča. Jeho soubor nese opět jméno Divadlo za branou, tentokrát ovšem s dodatkem II. Jiné řešení nepřijmeme Respekt Odborní pracovníci Národní galerie nás požádali o zveřejnění Stanoviska k situaci v Národní galerii v Praze. Text poukazuje k jednomu z několika závažných střetů, které se v kultuře v uplynulém roce vždy znovu objevovaly. Sex, násilí a subliminals Janet Savinová Americký film a televize jsou už dlouho kritizovány jak doma, tak v zahraničí za důraz, jaký kladou na sex a násilí. Existuje ale i subtilnější zpracování těchto motivů, které člověkem manipulují bez jeho vědomí. OSA Kostra Petr Duval Často je postup jednoduchý: spisovatel přijde do nakladatelství s rukopisem a se zájmem ho vydat. Pokud nakladatelství knihu vydat chce, dohodne se spisovatelem výši autorské odměny.
Zahraničí
Směr západ (II) Anna Husarska Závěrem loňského roku jsme vás informovali o možné vlně emigrantů ze Sovětského svazu, kterou úřady mnoha evropských zemí očekávají v nadcházejícím období. Poločas jugoslávského rozpadu Zbyněk Petráček 26.prosince vyhlásila jugoslávská republika Slovinsko svou suverenitu. Svět si již zvykl na obdobné akty v SSSR, ale v poválečné Evropě mimo sovětské území nemá tento krok obdoby. Přesilovka na korejském ledě Jaroslav Beránek V uplynulých měsících se výrazně změnila politická mapa Korejského poloostrova, území, kde se ještě nedávno střetávaly strategické zájmy čtyř gigantů - USA, Sovětského svazu, Číny a Japonska. Jménem Jejího Veličenstva Jakub Karpinski Velká Británie, země s nejstarším parlamentem světa, sama sebe charakterizuje jako konstituční monarchii. Přitom zde neexistuje text, který by připomínal ústavu v tom smyslu, jak jí rozumíme jinde. Británie v krizi Benjamin Kuras Británie se připravuje na hospodářský pokles, který se pravděpodobně povleče delší dobu. Některá ekonomická rozhodnutí posledních několika let vlády Thatcherové zapletla hospodářství do bludného kruhu, z něhož se bude těžko vymotávat a který začíná bolet už i lidi se středně vysokými příjmy.
Rozhovory
Reforma jsme my všichni Martin Weiss Rozhovor s ministrem V. Dlouhým.
Domov
Léky nadále úzký profil? Respekt O situaci ve farmaceutickém podniku Galena v Opavě a o nepříliš povedeném konkursu na ředitele jsme psali v Respektu č.28. Z Opavy se ozvaly hlasy, že jsme podnik poškodili nepravdivými fakty. Svatokrádež Marek Špinka Obyvatelé Prahy 8 zřejmě netuší, jak vážně jsou po nedávných komunálních volbách ohroženi - do jednoho by mohli ztratit totožnost. Tak to alespoň vidí obvodní poslanci za komunistickou stranu a za Republikánskou unii. Z nezaměstnaného ředitelem Jaroslav Spurný Jihočeské drůbežářské závody Vodňany jsou podnikem, který je sužován hospodářskými i personálními problémy, typickými pro podobné podniky v malých městech. Proto jsme chtěli zjistit, jak jsou na tom čtrnáct dnů před závažnými změnami, jež přinese start tržní ekonomiky. Mezi lékaři Bohuslav Blažek Začátkem prosince se na půdě ministerstva zdravotnictví odehrávala schůzka, jaká u nás dosud neměla obdobu. V místech, odkud se centrálně střežila jednotnost našeho zdravotnictví, mezi sebou vedli rušný dialog zástupci nově vzniklých organizací lékařů, stomatologů, farmaceutů, farmaceutických laborantů a zdravotnických sester - a aby byl obraz pestřejší, některé z těchto profesních skupin tu byly reprezentovány i vícerými organizacemi. Vesnice zblízka Respekt Sondu do světa vesnice M. ve Středočeském kraji, jejíž výsledky zde předkládáme, provedli studenti 1.ročníku sociologie FSV UK v rámci semináře klinické sociologie.
Ekonomika
Prognostici bez prognózy Bohuslav Blažek Na přelomu roku 1988 a 1989 kolovala v odborných kruzích brožura nadepsaná "Souhrnná prognóza ČSSR do roku 2010" (SP). Jako svou interní publikaci ji vydal Prognostický ústav ČSAV. Ze všech autorů byl uveden pouze ředitel ústavu Valtr Komárek, ostatní se skryli pod pseudonym "kolektiv".
Komentáře
Spravedlnost J. Solovjev V období justičního teroru byli vězňové často zástupně odsouzeni pro obecně kriminální delikty. Kriminalizaci politických případů prováděly soudy z propagandistických důvodů, aby se o politicky motivovaných procesech mohlo mluvit jako o běžných kriminálních případech. Evropská dávka jedu Ivan Lamper Od článku v Respektu č.30 („Soudruhu, nepokradeš”), který se zabýval podivnými praktikami v dovozu kakaových bobů a masokostní moučky, uplynuly bezmála dva měsíce. Kdo souhlasí s odškodněním Vladimír Struska Na tiskové besedě 2.12.1990 navrhl náměstek FMF ing.Ivo Kočárník, aby byli dotázáni daňoví poplatníci, zda chtějí hradit náklady na odškodnění politických vězňů. Podle jeho odhadů tyto náklady dosáhnou až 5 miliard korun. Podnikat nově Benjamin Kuras Po průmyslovém věku a informačním věku v ekonomice přichází Věk Integrity. Tak se mu alespoň říká v síti soukromých manažerských škol, kterou v sedmdesátých letech založil americký ekonom, filozof, futurolog, podnikatel, vynálezce (a kdoví co ještě) R.Buckminster Fuller.
Téma
Respekt versus StB Jaroslav Spurný, Ivan Lamper Sedmého prosince byl u obvodního soudu pro Prahu 1 vynesen rozsudek ve sporu Roman Hájek a Petr Žák versus týdeník Respekt.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte