Velká Británie, země s nejstarším parlamentem světa, sama sebe charakterizuje jako konstituční monarchii. Přitom zde neexistuje text, který by připomínal ústavu v tom smyslu, jak jí rozumíme jinde. Odpovídá to zásadám anglického práva - podle nich o tom, co vlastně právo je, nerozhodují pouze zákony. Právem je i zvyk; samozřejmě rozumný zvyk. Existenci takového zvyku potvrzují výroky soudů.

Britský parlament se zrodil z rozšířené Královské rady, kam vstoupili zástupci lidu ze všech oblastí země. V současné době hovoříme o dvou sněmovnách, z nichž jedna (Dolní sněmovna - House of Commons) drasticky omezila práva druhé (Sněmovny lordů neboli Horní - House of Lords).

Dolní sněmovna

Dolní sněmovna se volí na pět let, ale královna může na návrh premiéra ukončit její činnost dříve. Tvoří ji 650 poslanců: 523 za Anglii, 72 za Skotsko, 38 za Wales a 17 za Severní Irsko. Poslanci kandidují v jednomandátových okrscích, kde v každém hlasuje zhruba 67.000 voličů. (Neanglické části státu jsou zvýhodněny menšími okrsky, takže Skotsko nebo Wales mají víc poslanců než odpovídající regiony anglické.)

Volby do Dolní sněmovny jsou většinové a mají pouze jedno kolo; vítěz tedy automaticky „bere všechno“. Vládu tvoří členové parlamentu té strany, která vyhrála; její předseda se obvykle stane premiérem. Většinový systém je nevýhodný pro malé strany: naposledy to poznali liberálové a sociální demokrati. V roce 1988 utvořili koalici a v proporcionálních…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte