Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Směr západ (II)

Závěrem loňského roku jsme vás informovali o možné vlně emigrantů ze Sovětského svazu, kterou úřady mnoha evropských zemí očekávají v nadcházejícím období.

Závěrem loňského roku jsme vás informovali o možné vlně emigrantů ze Sovětského svazu, kterou úřady mnoha evropských zemí očekávají v nadcházejícím období. V Respektu č.40 jste se mohli dočíst o reakci našich kompetentních orgánů. Dnes vám nabízíme reportáž naší varšavské dopisovatelky Anny Husarské.

Odbor pro uprchlíky byl na polském ministerstvu vnitra založen před měsícem. Jeho šéfem se stal dvaašedesátiletý horolezec pplk.Zbygniew Skoczylas, který v roce 1979 musel odejít do předčasného důchodu po 30 letech služby v armádě - u parašutistů. Dnes ve spolupráci s ministerstvem zahraničních věcí a Červeným křížem koordinuje přípravy na možnou emigrační vlnu.

Ve Skoczylasově kanceláři visí čtyři mapy. První se jmenuje „Ofenzíva“. Šipkami je zde naznačena možnost a směr migrace sovětského obyvatelstva do Evropy. Šipek je deset: dvě míří z Pobaltí do Skandinávie, jedna z Ukrajiny do Rumunska a zbytek z celého Svazu převážně do Polska.

Nad stolem má podplukovník mapu Polska s vyznačenou dopravní sítí kolem hranice a vytipovanými místy, kde by bylo možné uprchlíky ze SSSR ubytovat.

Na třetí mapě, mapě světa, jsou červenou barvou zvýrazněny státy, kam by tito lidé pravděpodobně pokračovali z Polska.

Na čtvrté mapě (Varšava a okolí) vidíme body již existujících uprchlických táborů; v současné době v nich žijí převážně uprchlíci z Třetího světa.

Máme vůbec kde očekávané příchozí ubytovat? To je základní otázka.

Dají se použít kasárna po…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte