Kdekdo si láme hlavu, jak se jich zbavit. Málokdo, jak jich využít. Škoda. Veksláctví je totiž zvláštní talent, který v nerozvinutém hospodářství působí neblaze jenom proto, že - jako samo hospodářství - neměl šanci se vyvinout. Jeho neblahost není vina veksláků, nýbrž nepřirozeného bankovního systému, který není schopen nebo ochoten poskytnout lidu služby, jež by jej uspokojily.

Veksláctví je zločinem nebo přečinem jen v nepřirozeném kontextu nepřirozeného ekonomického systému. Podobně jako se svobodymilovný myslitel může stát zločincem v kontextu nepřirozeného vládního systému, stejně tak se hromadný vrah může stát národním hrdinou a osvoboditelem v kontextu vlastenecké války nebo odboje.

Ať už se na to díváte z hlediska demokratických, přírodních či božích zákonů, vyměňovat peníze není zločin. Stane se to zločinem teprve tehdy, když proti tomu vydáte nějaký zákon. A zákon proti tomu vydávají jenom ti, kdo se bojí, aby jim někdo nevyfoukl peníze, které podle jejich názoru patří jim. Jak přišli na to, že jim patří, a jak se jim podařilo přesvědčit druhé, že je tomu skutečně tak, je historická záhada, kterou ještě nikdo nerozlouskl.

Podle zákonů přírodních, obchodních i božích jsou peníze oběživo, tudíž nikomu nepatří. Kdyby někomu patřily, přestaly by obíhat. Stodolarovka by přestala mít hodnotu sta dolarů a rovnala by se zhruba polovině průměrného archu toaletního papíru podprůměrné kvality.

Co dává těmto kouskům barevného počíslovaného papíru…

v33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte