„Vztyk!“ „Stoj spatný!“ „Přinožit!“ „Zpříma hleď!“ Takové rozkazy musí s němou výčitkou poslouchat armáda kamenných Masaryků, Štefániků a podobných.

Představme si družici, která hodně zvysoka filmuje Československo posledních padesáti šedesáti let, a představme si ještě, že přihlížíme patřičně zrychlené projekci takového filmu. Jistě by nás upoutala podivná kamenná spartakiáda sukcesívně vztyčovaných a pokládaných statuí, povětšině týchž.

Proč tam ty panáky konečně jednou nenecháme? Jak výrazný pomník by to byl naší vlastní hlouposti a zbabělosti. Stačilo by jen přidat tabulku: „Poutníče, zvěstuj, že před těmito panáky se celý národ, který se bez uzardění považuje za civilizovaný a vzdělaný, po čtyřicet let v prachu plazil, prdelky jim líbal a v přinášení kvítek se předháněl.“

Ne, nic takového se nestane. Jednak je už beznadějně pozdě (sochy předěláváme vždy nejdříve, zato sebe nikdy) a pak - dáváme samozřejmě přednost zbavit se jich po našem, po orwellovsku, jak to praktikujeme přinejmenším od dob rekatolizačních: vymazáváním historie. Dokud si takto počínáme, nečeká nás ovšem nic jiného než jen další mazání a znova: „Vztyk!“ „Zpříma hleď!“, popřípadě „Leh spatný!“ nebo „Rozchod!“ vzájemně zaměnitelných kamenných armád. No nazdar.

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte