Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Dvojí tvář sjednocení

"Dosáhli jsme nejvyššího stádia socialismu - stát se rozpadl a práce už není," zní současný východoněmecký slogan. Ti, kteří před rokem začali spontánně bourat bývalou NDR, si však jen neradi přiznávají, že na rapidně narůstající krizi mají svou vinu.

„Dosáhli jsme nejvyššího stádia socialismu - stát se rozpadl a práce už není,“ zní současný východoněmecký slogan. Ti, kteří před rokem začali spontánně bourat bývalou NDR, si však jen neradi přiznávají, že na rapidně narůstající krizi mají svou vinu. Střemhlavý skok na Západ, doprovázený vyčkáváním na pomoc shůry, přinesl své plody - východoněmecký svaz zaměstnavatelů počítá do konce letošního roku s více než dvěma milióny nezaměstnaných a hlavní vlna zavírání nerentabilních podniků je teprve přede dveřmi. Jestliže se ještě v červnu považoval kolaps za předehru sjednocení, dnes působí spíše jako jeho dozvuk. Jakkoliv je však Spolková republika hospodářsky silná, její nezištnost k novým občanům má své meze. Disproporce mezi oběma částmi ekonomické velmoci se budou vyrovnávat pomalu, postupně a přetrvají prakticky po celou generaci.

Až Spolkový sněm jednotného Německa, zvolený 2.prosince, a parlamenty čtyř mocností ratifikují moskevskou smlouvu 2+4, bude tak de iure obnovena německá svrchovanost a prakticky ukončena druhá světová válka. V nové Spolkové republice bude žít na ploše 357.000 kilometrů čtverečních 77 miliónů obyvatel, kteří posílí postavení vedoucí síly Evropy. Již dnes je SRN třetí na světě ve výši hrubého národního produktu, druhým největším věřitelem a připadá na ni čtvrtina světového obchodu.

Na rozdíl od minulosti se sjednocení neuskutečnilo po vojenském konfliktu, Německo neohrožuje své sousedy a zahraniční garanti celému procesu víceméně…

v30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte