Li Po patří mezi těch 150.000 čínských studentů, kteří nyní žijí v zahraničí. Většinou jsou v cizině legálně, studují na univerzitách v západní Evropě a v Americe. Po masakru na Náměstí nebeského klidu v Pekingu s návratem do vlasti pochopitelně nespěchají. Spolu s těmi svými kolegy, kterým se tu a tam podaří z Číny uprchnout, organizují po celém světě informační síť. Za svůj úkol považují informovat o tom, co se v Číně po rozbití demokratického hnutí stalo, a v mezích možností spolupracují také s čínskými podzemními organizacemi, s prodemokratickou opozicí, kterou komunistický režim sice krvavě zdecimoval, ale kterou se mu nepodařilo zcela zničit.Li Po pracuje ve známé studentské exilové organizaci, Čínské demokratické frontě, a zájem o změny ve východní Evropě ho přivedl i do Československa.

Kdy vaše organizace vznikla a co považujete za své nejdůležitější úkoly?

Jsem předseda Ligy čínských studentů v západním Německu, ale teď pracuji také pro Čínskou demokratickou frontu. Tahle organizace vznikla v Paříži v roce l989, když se spojili uprchlíci z Číny s dřívějším čínským exilem. Nejdůležitějším úkolem Fronty je chránit základní lidská práva, která jsou v Číně soustavně porušována, a co nejvíce přispět k tomu, aby už bylo definitivně skoncováno s monopolem komunistů. To musím trochu vysvětlit. V posledních deseti letech u nás dosáhla reforma a politika otevřenosti některých dost výrazných úspěchů a sám Teng Siao-pching udělal věci, které i…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte