v25.jpg

1990/25

Koupit vydání
v24.jpg Vydání 22.–29. 8. 1990 v26.jpg Vydání 5.–12. 9. 1990
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Zahraničí
Express-chronika Dimitrij Běloševský Jedním z nejvýznamnějších samizdatových, dosud oficiálně neregistrovaných časopisů, které vycházejí nejen na území Ruské federace, ale i v celé SSSR, a nezřídka pronikají i za hranice "první země socialismu", je Express-chronika. Laos v Praze Zbyněk Petráček Od 16.srpna demonstrují před rezidencí velvyslanectví Laoské lidově demokratické republiky v Praze laoští studenti a vědečtí aspiranti československých vysokých škol. Mezinárodní ostuda na obzoru Jan Macháček Ve čtvrtek 23.7. uspořádal dr.Tomasz Bartoszewicz, prezident Ústředního celního úřadu Polské republiky, na polském obchodním zastupitelství v Praze tiskovou konferenci. Přítomni byli novináři z Mladé fronty, Práva lidu, Lidových novin a Respektu. 10 let Solidarity Petr Janyška, R. Kurkiewiczem, A. Zambrowskim Před deseti lety, uprostřed úporné normalizace, kdy se běžnému občanovi vše zdálo nasvědčovat tomu, že komunisté budou ve svých zemích držet vládu v rukou snad věčně. Kanadský žabomyší export Aleš Březina Krátce po tom, co jsem se stal redaktorem Nového domova, dostal jsem i pozvánku na setkání s ministerským předsedou P.E.Trudeauem.
Civilizace
Okrádání sirotků Zdeňka Lehká V číslech 20 a 21 Respektu mě zaujal anonymní příběh Útěky. Nejen proto, že ze zmíněného S. pocházím, že jsem sama zažila, jaká parta straníků tam v padesátých letech rozhodovala o osudech lidí (pečeť jejich kádrování se tehdy dotkla i mne jako dítěte a na velkou část života velice úzce vymezila hranice mých práv a možností). Bez informácie niet informovanosti... Egon Lánský ... a tobôž nie znalostí. So všetkou prenikavosťou si to uvedomujem v týchto dňoch nad hromádkami novín z domova i zo sveta. Netreba ani veĺmi porovnávať. Poručíme sopce, dešti? Vladimír Just Je to už víc než týden, kdy četné rakouské listy přinesly na prvých stranách zprávu, že maďarský ministr životního prostředí Sandor Keresztes oznámil svému rakouskému protějšku, že Maďarsko "plně chápe rakouské obavy z Jaslovských Bohunic speciálně, jakož i z atomové energie všeobecně", za což bude bohatě odměněno rakouskými šilinky. Naše listy, naše TV, naše vláda k tomu ani slovo.
Domov
Trháky... Respekt Mladá fronta 2. srpna a Svobodné slovo 22. srpna se v článcích "Jde o listovní tajemství" a "Opět policejní ucho?" odvážně pustily do ochrany lidských práv. Jde o návštěvu "pánů od Bezpečnosti, kteří se pokoušeli vymáhat vstup do místnosti pošty v Olomouci 2, v nichž bývalá StB kontrolovala nejenom listovní zásilky občanů". Amatéři proti profesionálům Jaroslav Spurný Nedávno skončily svou činnost prověrkové komise ministerstev vnitra. Zdálo by se, že Státní bezpečnost je tedy dostatečně pacifikována, že lidé, kteří byli největší oporou komunistického režimu, jsou zbaveni svých pravomocí a odkázáni do patřičných mezí. Volání bez odezvy Jan Macháček Obec Dobrá Voda s dvěma tisíci obyvateli je od roku 1961 součástí Českých Budějovic. Je známá především kostelem, postaveným na základě návrhů K.I.Dienzenhofera. Území Československo Petr Placák Kraj na západě Slovenska, ohraničený z jedné strany hřebenem Bílých Karpat, které tvoří slovensko-moravskou hranici, a ze strany druhé údolím Váhu, má svá výrazná specifika. Svobodné legie Jaroslav Spurný Vojenské zájmové sdružení "Svobodné legie" bylo založeno v červnu 1990 vojáky z povolání i ze základní služby, kteří koncem minulého roku působili ve vojenské komisi KC OF.
Komentáře
První fáze, druhá fáze Martin Weiss Projev Václava Havla z 21.srpna zapůsobil na mnoho lidí elektrizujícím dojmem. Dojetí nad tím, že muži na balkónech jsou s námi, že artikulují naše myšlenky a pocity a zavazují se nám, že je budou prosazovat, dosud funguje. ČTK, srpen 1990 Vladimír Nečas V naší vlasti zuří studená fáze nevyhlášené občanské války, na kterou naléhavě upozornili, zatím bez patřičného ohlasu "nahoře", svým alarmujícím dopisem lidé z Hodonínska. Demokracie bez zodpovědnosti? Eduard Janda Malé, mladé a nevybojované Československo cítí neustálou potřebu dokazovat si světovost. V roce 1968 jsme chtěli svět obohatit o socialismus s lidskou tváří, o mýtus, jehož nevyhnutelnému pádu zabránily okupační armády.
Diskuse
Čekáme na IV. odboj? Stanislav Stránský Je nám stydno, když se díváme do tváře současnosti. Do tváře, protože pohled z očí do očí nevydrží. Uhýbá. Dělá, že nevidí, nezná. Nechce znát. Bodejť by ne.
Kultura
Média Bohuslav Blažek Prezident Bush přirovnal iráckého vládce k Hitlerovi. Naznačil tím, že celá situace nemá daleko k předvečeru nové světové války. I v případě, že se velký válečný konflikt podaří odvrátit, bude to stav srovnatelný s kubánskou krizí. Demokracie tu stojí před svým Rubikonem.
Téma
Podivná cesta k azylu Jan Brabec, Jan Hýsek Zhruba od pátku 10.8. bylo po pražských nádražích vidět zvláštní skupinky cestujících, kteří nikam nespěchají, neodjíždějí.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte