Nenašli jste, co hledáte?
Napište na [email protected]
"Vypícháme oči všem, kdo se odváží napadnout arabský národ," prohlásil Saddám Husajn, když 10.srpna vyhlásil svatou válku zahraničním jednotkám na Blízkém východě. Aby svou řeč o provaze v domě oběšencově ještě zdůraznil, použil o týden později termín "agresívní národy".
Jitro 21.srpna 1968 bylo slunečné a teplé. Lidé se však probouzeli do noci, jež měla trvat více než dvacet let. Ulicemi rachotily tanky, vojáci v cizích uniformách se rozhlíželi kolem sebe a mnozí upřímně věřili, že jsou v západním Německu.
15.červenec tohoto roku. Maďarským televizním novinářům se dostal do ruky materiál, o jakém se mnoha jejich kolegům může jen snít. Dvouhodinový záznam, který pořídila v 8O.roce maďarská tajná služba. Místnost, stůl, u něj tři hovořící osoby: šéf maďarské kontrašpionáže Andreas Petresevics, terorista Carlos a jeho pobočník Steve.
Nespočetněkrát jsem v poslední době slyšel otázku, jak to vlastně je s našimi mezinárodními obchodními vztahy a politikou, když nám jeden po druhém vypovídají zahraniční partneři.
Část populace, zejména romské, která se v nezletilosti nebo později setkala negativně se zákonem, ať už z viny vlastní či vinou rodiny, které soud nařídil tzv. "ústavní či ochrannou výchovu", bývá umístěna v dětských výchovných ústavech a výchovných ústavech pro mládež.
Vidím tu třídu: sedí tam dodnes s rukama za zády, zmrazená ledovým dechem blbosti a žvástu, očarovaná zlomocí hloupého, lživého slova. Žáci té třídy žili pak ve světě, kde tento ledový dech vládl.
Jedním ze stovek mezinárodních orgánů, které se scházejí v Ženevě, je Výbor pro odstranění všech forem rasové diskriminace. Zasedá každé dva roky, letos po devětatřicáté, od 6. do 24.srpna.
Co si myslet o novém sovětském velvyslanci? Mladá fronta a Tvorba vítají novinářského kolegu (Tvorba i kamaráda). Býval totiž šéfredaktorem Komsomolské pravdy. Předseda komise pro vyšetřování událostí roku 1968 Vojtěch Mencl v televizi dvakrát poznamenal, že díky pochopení nového sovětského velvyslance se nám otvírá možnost spolupráce se sovětskými historiky.
O problematice Vietnamců u nás psaly snad již všechny myslitelné noviny. K nejlepším a nejpravdivějším pak patřil nedávný seriál Jáchyma Topola v Respektu (počínaje č.7).
10.července hodinu po půlnoci dorazil na staré ruzyňské letiště zvláštní československý letoun s jedenapadesáti albánskými uprchlíky. Mohli jsme si blahopřát - ze všech evropských zemí jsme byli nadějně první, kdo zbavil příští exulanty horké tiranské půdy.
Dne 14. srpna 1990 se na ministerstvu zahraničních věcí uskutečnila schůzka, na které zástupci FMZV, vnitra a prezidentské kanceláře informovali redakci Respektu o vývoji šetření v případu Masljajev.
Paní L. T. je už něco přes dvacet let zaměstnána jako kuchařka v Ústavu sociální péče pro mentálně postižené děti (v posledních letech jen dívky) ve známém moravském poutním místě Hostýně v okrese Kroměříž.
V běhu událostí "na východ od Košic" nás mimo jiné minul i Milan Hauner, profesor a autorita species moderních dějin a politických věd. Je to absolvent filozofické fakulty v Praze a svědek jejích lepších šedesátých let.
Za své červencové návštěvy v Praze nadhodil Vladimir Bukovskij, sovětský obhájce lidských práv a člověk znalý věci, svou verzi scénáře KGB pro destabilizaci vývoje v zemích východní Evropy.
V sobotu 18.srpna se v Praze sešli delegáti Sněmu OF. Nálada žhavá, bouřlivá, evidentně setkání politické formace, která má zase chuť být motorem vývoje, která cítí zodpovědnost a sílu dovést věci ke konci.