Reklama
 
v24.jpg

1990/24

Koupit vydání
v23.jpg Vydání 15.–22. 8. 1990 v25.jpg Vydání 29. 8. – 5. 9. 1990
Zahraničí
Irácký vabank Zbyněk Petráček "Vypícháme oči všem, kdo se odváží napadnout arabský národ," prohlásil Saddám Husajn, když 10.srpna vyhlásil svatou válku zahraničním jednotkám na Blízkém východě. Aby svou řeč o provaze v domě oběšencově ještě zdůraznil, použil o týden později termín "agresívní národy". Rudé náměstí - 25.srpna 1968 Dimitrij Běloševský Jitro 21.srpna 1968 bylo slunečné a teplé. Lidé se však probouzeli do noci, jež měla trvat více než dvacet let. Ulicemi rachotily tanky, vojáci v cizích uniformách se rozhlíželi kolem sebe a mnozí upřímně věřili, že jsou v západním Německu. Terorista a východní Evropa Petr Janyška 15.červenec tohoto roku. Maďarským televizním novinářům se dostal do ruky materiál, o jakém se mnoha jejich kolegům může jen snít. Dvouhodinový záznam, který pořídila v 8O.roce maďarská tajná služba. Místnost, stůl, u něj tři hovořící osoby: šéf maďarské kontrašpionáže Andreas Petresevics, terorista Carlos a jeho pobočník Steve.
Diskuse
Greenpeace a čs.ekologické hnutí Pavel Křivka V Respektu č.17 chválí Zdeněk Lukeš akce Greenpeace v ČSFR a současně se s despektem zmiňuje o totální krotkosti tuzemských ekologických iniciativ, jež se "zatím zmohly jen na pár nesmělých propagačních akcí".
Civilizace
Neblahé dědictví Egon Lánský Nespočetněkrát jsem v poslední době slyšel otázku, jak to vlastně je s našimi mezinárodními obchodními vztahy a politikou, když nám jeden po druhém vypovídají zahraniční partneři. Jsou to jenom děti, které měly smůlu Ladislav Renza Část populace, zejména romské, která se v nezletilosti nebo později setkala negativně se zákonem, ať už z viny vlastní či vinou rodiny, které soud nařídil tzv. "ústavní či ochrannou výchovu", bývá umístěna v dětských výchovných ústavech a výchovných ústavech pro mládež. Omluva Tomáš Pěkný Vidím tu třídu: sedí tam dodnes s rukama za zády, zmrazená ledovým dechem blbosti a žvástu, očarovaná zlomocí hloupého, lživého slova. Žáci té třídy žili pak ve světě, kde tento ledový dech vládl.
Domov
Kdo nás reprezentuje ve světě? R. Korpaková Jedním ze stovek mezinárodních orgánů, které se scházejí v Ženevě, je Výbor pro odstranění všech forem rasové diskriminace. Zasedá každé dva roky, letos po devětatřicáté, od 6. do 24.srpna. Švédská spojka Vladimír Kos Co si myslet o novém sovětském velvyslanci? Mladá fronta a Tvorba vítají novinářského kolegu (Tvorba i kamaráda). Býval totiž šéfredaktorem Komsomolské pravdy. Předseda komise pro vyšetřování událostí roku 1968 Vojtěch Mencl v televizi dvakrát poznamenal, že díky pochopení nového sovětského velvyslance se nám otvírá možnost spolupráce se sovětskými historiky. Správná adresa Pavel Smrž O problematice Vietnamců u nás psaly snad již všechny myslitelné noviny. K nejlepším a nejpravdivějším pak patřil nedávný seriál Jáchyma Topola v Respektu (počínaje č.7). Komunismus by dokázel i Saharu zničit Milena Šindelářová 10.července hodinu po půlnoci dorazil na staré ruzyňské letiště zvláštní československý letoun s jedenapadesáti albánskými uprchlíky. Mohli jsme si blahopřát - ze všech evropských zemí jsme byli nadějně první, kdo zbavil příští exulanty horké tiranské půdy. Přejdi Jordán, řeku všech naději Ivan Lamper Dne 14. srpna 1990 se na ministerstvu zahraničních věcí uskutečnila schůzka, na které zástupci FMZV, vnitra a prezidentské kanceláře informovali redakci Respektu o vývoji šetření v případu Masljajev. Partaje, církev a osud Nikolaj Stankovič Paní L. T. je už něco přes dvacet let zaměstnána jako kuchařka v Ústavu sociální péče pro mentálně postižené děti (v posledních letech jen dívky) ve známém moravském poutním místě Hostýně v okrese Kroměříž.
Ekonomika
Mlha v Tesle Karlín Jan Macháček Přípravy k založení společného podniku (joint venture) Tesla Karlín - Siemens AG přivítala většina sdělovacích prostředků. Není se čemu divit. Horečný zájem zahraničních podnikatelů o Československo, tolik inzerovaný našimi politiky, se zatím v konkrétní podobě příliš neodrazil.
Komentáře
Východní strategie Zdeněk Zbořil V běhu událostí "na východ od Košic" nás mimo jiné minul i Milan Hauner, profesor a autorita species moderních dějin a politických věd. Je to absolvent filozofické fakulty v Praze a svědek jejích lepších šedesátých let. S federací na věčné časy? Zbyněk Petráček Za své červencové návštěvy v Praze nadhodil Vladimir Bukovskij, sovětský obhájce lidských práv a člověk znalý věci, svou verzi scénáře KGB pro destabilizaci vývoje v zemích východní Evropy. Druhá revoluce? Petr Janyška V sobotu 18.srpna se v Praze sešli delegáti Sněmu OF. Nálada žhavá, bouřlivá, evidentně setkání politické formace, která má zase chuť být motorem vývoje, která cítí zodpovědnost a sílu dovést věci ke konci.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Téma
Godot už přišel Martin Fendrych Godot už přišel, četli jsme v listopadu 89 v ulicích Prahy. A skandovali jsme mnohá jiná hesla, třeba Mohorita od koryta! Teď se vedou spory o to, zda to vůbec byla revoluce, zda je možné to tak nazvat, když to, co následovalo, vlastně nesplnilo očekávání spousty lidí.
Rozhovory
Úřad znamená službu Milena Sršňová Rozhovor s ministrem kultury Milanem Uhdem.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte