Když koncem července odjížděli Eduard Ševardnadze a James Baker do Irkutsku, aby tam jednali mimo jiné o Afghánistánu, byl od jejich schůzky očekáván rozhodující krok obou mocností k ukončení dvanáct let trvajícího konfliktu. Oprávněnost této domněnky dokládala i současná cesta afghánského prezidenta Nadžíbulláha do Moskvy, kde se měl dvacet až třicet dnů „léčit“. Ve stejné době navštívil Moskvu také Nadžíbulláhův náměstek Sultán Alí Kičmand. Hubený výsledek sibiřského setkání zanikl v záplavě informací o irácké okupaci Kuvajtu, a tak jen málokdo zaregistroval, oč vlastně šlo. Svobodné volby pod dohledem OSN jsou obsaženy v plánech všech zúčastněných stran, odlišné jsou však pohledy na jejich uspořádání - zatímco Washington trvá na tom, aby prezident před volbami odstoupil, Moskva tuto myšlenku odmítá. Vliv velmocí na chod afghánských událostí však pomalu, ale jistě slábne. Ke slovu se dostává na jedné straně překvapivě právě Nadžíbulláh, na straně soupeřů pak domácí kmenoví náčelníci - v neprospěch organizované opozice na pákistánském území.

Po loňském stažení Sovětů se jimi dosazený režim nezhroutil, jak se všeobecně předpokládalo podle tehdejšího poměru sil i podle vietnamské zkušenosti ze sedmdesátých let. Po neúspěchu mudžáhidů u Dželálábádu se „fronta“ na rok ustálila v pravidelném ostřelování velkých měst raketami země-země z bezpečné vzdálenosti. Až letošní květnová ofenzíva vládních vojsk přeměnila pat vojenský v pat politický.Na neděli 27.května…

v23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte