Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Stalo se

Jako Švédové

Generální ředitel švédské firmy SAAB Ake Svensson právě v těchto dnech poprvé otevřeně přiznal, že českou státní zakázku na nákup / pronájem letounů Gripen provázely obrovské úplatky. Jak si to vysvětlit, když Švédsko jsme zvyklí vnímat jako zemi, kde korupce téměř neexistuje?

Jedna z věcí, kterou si před lety Češi slibovali od pádu totality, byl konec všudypřítomné korupce a klientelismu. Svoboda, vláda zákona a tržní vztahy nás měly podle očekávání brzy přenést „zpátky do Evropy“, kde je korupce spíše okrajovým jevem.

Dnes se zdá nepochybné, že boj s korupcí je běh na mnohem delší trati, než jsme si byli zprvu ochotni přiznat. Podle dostupných statistik totiž mezi obvyklou mírou korupce u nás a v zahraničí stále zeje propast, kterou se nám nedaří překonávat.

Ve zprávě Transparency International se lze dočíst, že podle průzkumu GfK, který monitoruje tzv. korupční klima v 21 evropských zemích, jsme sice obsadili celkem slušné 12. místo, za námi však zůstávají převážně další země bývalého východního bloku, zatímco západoevropské státy jsou daleko před námi. Nejlépe ze zkoumaných zemí naopak dopadlo Švédsko, které je uváděno jako vzor hodný následování – alespoň pokud jde o transparentní zacházení s veřejnými penězi.

Co se však skrývá pod pojmem „korupční klima“? Skutečná míra korupce se samozřejmě velmi obtížně odhaluje, a tudíž i měří. Je tedy třeba shromažďovat data, která na skutečnou míru korupce alespoň poukazují. Korupční klima ukazuje, zda je ve zkoumané zemi korupce vnímána jako závažný problém (respondentům jsou kladeny otázky typu: Považujete svou zemi za zkorumpovanou?).

56 % Čechů považuje korupci za běžnou součást života, zatímco pouze 16 % věří, že uplácet je zbytečné (oproti 30 % v evropském průměru). Švédové oproti tomu považují svou společnost za férovou. Poslední události ale ukazují, že statistika nás možná v tomto případě zásobuje zavádějícími daty.

Generální ředitel švédské firmy SAAB Ake Svensson totiž právě v těchto dnech poprvé otevřeně přiznal, že českou státní zakázku na nákup / pronájem letounů Gripen provázela mohutná korupce, kdy ze švédské firmy tekly do Čech miliardové „provize“, a že nemá ponětí, v jakých kapsách peníze skončily.

Přestože detaily transakcí dosud známy nejsou, sen o zemi bez korupce se pomalu rozplývá. Ostatně nejde jen o SAAB, také další švédská firma SKANSKA nemá v Česku dobrou pověst.

Proč tedy takový rozdíl? Podle výkonné ředitelky české pobočky Transparency International Adriany Krnáčové je třeba vzít v úvahu, že zmiňované společnosti operují globálně a svoje chování vždy přizpůsobují podmínkám v jednotlivých zemích. Tzv. Index plátců úplatků (BPI) naznačuje, že případů korumpování ze strany velkých firem rok od roku narůstá. Vůbec nejhůře si navíc stojí právě zbrojařské a stavební firmy.

Firmy se tedy chovají „tržně“, když tolerují lokálnímu managementu podobné praktiky. Kauza gripeny sice může poškodit reputaci firmy SAAB ve Švédsku, ale její globální postavení to neohrozí.

„Každý vám řekne, že právě ve zbrojním průmyslu to bez korupce nejde,“ říká Krnáčová. „Děje se to navzdory platným mezinárodním dohodám a účinné prostředky k zamezení takového chování bohužel neexistují."

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].